Kampania hospicyjna "Pola Nadziei" Caritas Płockiej jest na półmetku, a jej efektem są nie tylko posadzone żonkile, ale i nowi wolontariusze.
W ramach kampanii jesienią sadzone są cebulki żonkili, a na wiosnę, w czasie kwitnienia kwiatów, wolontariusze Caritas zbierają pieniądze na potrzeby hospicjów.
W diecezji płockiej jest około 50 miejsc, głównie szkół i parafii, które włączają się w tę akcję. Zwykle do tych, którzy biorą udział po raz pierwszy, przyjeżdżają pracownicy Caritas diecezjalnej, by opowiedzieć o idei hospicjum i zachęcić do wolontariatu.
Niemal w stu procentach to bardzo miłe wizyty, dobrze przygotowane przez szkoły. Jest więc wspólne sadzenie cebulek żonkili, które dostarcza Caritas, jest oczywiście prelekcja na temat kampanii, często jakiś krótki koncert, z udziałem uczniów. Uczniowie otrzymują od Caritas ulotki i koszulki, gadżety związane z akcją.
- W tym roku na jesieni sadziliśmy żonkilowe pola ze Szkołą Podstawową w Sudragach, Szkołą Podstawową nr 6 im. Druha Wacława Milkego w Płocku, a także z Akademią Przedszkolaka w Dobrzyniu nad Wisłą i wraz uczniami i dyrekcją Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku - wymienia Małgorzata Przemyłska z biura Caritas DP, koordynator akcji.
Niedawno Caritas Płocka wysłała sadzonki kwiatów do Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Gzowie (dekanat serocki), na prośbę dyrektor Jadwigi Modzelewskiej. Szkoła włącza się w kampanię także poprzez zorganizowane kiermaszu świątecznych wypieków i stroików, z którego dochód będzie przeznaczony na potrzeby hospicyjne.
- Kampania "Pola nadziei" tak naprawdę ma być wstępem do wolontariatu. Dla mnie motywujące jest to, że młodzież zawsze podchodzi indywidualnie po prelekcji i pyta, jak można pomóc i jak zostać wolontariuszem. Zachęcam słuchaczy, żeby rozejrzeli się wokół siebie. Wolontariusz to nie tylko ten, który biega z puszką i sadzi kwiaty, ale również ten, który pomoże sąsiadce, zadzwoni do babci, zrobi coś dobrego bezinteresownie. Nie chodzi wcale o wielkie czyny, które zbawiają świat - zaznacza M. Przemyłska.
Czasami od "Pól Nadziei" zaczyna się więc stały wolontariat. Uczniowie ZS im. L. Bergerowej już zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w ogólnopolskiej zbiórce żywności Caritas, która odbędzie się 8 i 9 grudnia, a także w akcji "Pusta choinka".
Są takie szkoły, które nie czekają na zachęty, ale sami już podejmują jakieś działania, bp. zbiórki żywności. Tak jest choćby w Szkole Podstawowej w Łęgu Probostwie.
Caritas Płocka od trzech lat włącza się w ogólnopolską kampanię "Pola nadziei", której kolebką i koordynatorem jest Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Tym razem już jesienią przeprowadzono pierwsze zbiórki do puszek. Wolontariusze kwestowali w 18 parafiach diecezji: w Płocku oraz w Maszewie, Sierpcu, Borkowie Kościelnym i Bądkowie Kościelnym.
Dotychczas zebrano około 28 tys. zł. Pieniądze ze zbiórki podczas tegorocznej kampanii Caritas Płocka przeznaczy na zakup samochodu do dojazdu do hospicjów domowych.
am