Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Lekarz, który inspiruje

15 lat temu Zespół Szkół nr 2 w Płońsku przyjął za swego patrona jednego z najwybitniejszych płońszczan, człowieka wielu talentów, Leona Rutkowskiego.

W 100. rocznicę śmierci Leona Rutkowskiego społeczność szkolna "Rutek" wraz z instytucjami współpracującymi zaangażowały się w projekt "Dzieło dr Leona Rutkowskiego. Źródło i inspiracje".

Momentem kulminacyjnym wydarzenia było odsłonięcie popiersia lekarza, antropologa i społecznika, które stanęło przed budynkiem szkoły, a które podarował miejski samorząd. To nie jedyny akcent tygodnia z Rutkowskim. Projekt obejmował szereg innych działań, które miały przypomnieć zasłużoną dla małej ojczyzny postać. Inicjatorem przedsięwzięcia była nieformalna grupa "Dla Rutkowskiego".

- W podjętych w ramach projektu działaniach, przyświecał nam jeden cel, a mianowicie przypomnienie płońszczanom sylwetki i dzieła doktora Rutkowskiego – mówiła podczas uroczystej gali "Płońszczanie Rutkowskiemu" Wiesława Junczak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Płońsku. - Jego biografia powinna być źródłem inspiracji dla każdego, kto podejmuje się pełnienia społecznych funkcji, także dla każdego przedstawiciela zawodu podporządkowanego misji służenia: lekarzom, nauczycielom, strażakom, finansistom i samorządowcom – wymieniała dyrektor. - Dla wszystkich nasz patron może być wzorem patrioty, aktywnej postawy i człowieka z troską przyglądającego się regionowi i jego mieszkańcom.

Innym z ważnych punktów obchodów z patronem w roli głównej była Wszechnica Płońska, konferencja poświęcona różnym dziedzinom działalności Leona Rutkowskiego i ich kontynuacji. - To spotkanie pokazało i udowodniło, że bez Rutkowskiego Płońsk wyglądałby inaczej – przyznawał Jan Jóźwiak, nauczyciel ZS nr 2 i członek nieformalnej grupy. - Nie ma w mieście w zasadzie instytucji, która nie zawdzięcza swoich początków naszemu patronowi. To on m.in. objął opieką medyczną obszar całej Ziemi Płońskiej. To dziś niewyobrażalne, ale wówczas naprawdę był jeden lekarz – przypominał nauczyciel.

Projekt dedykowany patronowi szkoły przewidywał również konkurs inspirowany dokonaniami doktora Rutkowskiego oraz Plebiscyt "Jestem aktywny – wyróżniam się z tłumu". - Pragniemy wyróżnić uczniów, którzy podążają śladami swojego szkolnego opiekuna. To okazja do poznania uczniów aktywnych, wolontariuszy i pasjonatów, tych którzy w przyszłości mogą wpłynąć na rozwój naszego regionu – dodawał Jan Jóźwiak.

Starostowie Anna Dumińska-Kierska oraz Andrzej Stolpa zwracając się do uczniów, życzyli im, aby osoba patrona zawsze była dla nich drogowskazem na szlaku życia, a jego miano również zobowiązywało do czynienia dobra. - Bądźcie pięknymi owocami tej szkoły – mówiła wicestarosta. - Patrzcie na to, czego dokonywał wasz patron. Jeżeli będziecie wzorować się na nim, to nasz powiat i miasto będą kwitły – stwierdzał starosta Stolpa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy