Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Pamięci płońskich Żydów

"Dopóki ich wspominamy, oni jeszcze są żywi" - wybrzmiało w czasie Marszu Milczenia w Płońsku.

Płoński Marsz Milczenia doszedł do okrągłej liczby dziesięć. Tyle bowiem razy płońszczanie, w większości młodzież szkolna, solidarnie spotykali się na dziedzińcu starego dworca kolejowego, aby upamiętnić rocznicę likwidacji żydowskiego getta.

75 lat temu 12 tysięcy Żydów upchanych w bydlęcych wagonach, wyruszyło w ostatnią podróż swojego życia, wprost pod bramę piekła na ziemi, do obozu Auschwitz. Przeżyła ledwie garstka z nich...

"Dopóki ich wspominamy, oni jeszcze są żywi" - to słowa świadka Holokaustu, poetki Haliny Birenbaum. O tym przesłaniu i apelu do nas wszystkich: Polaków i Żydów, których przez setki lat łączyła wspólna historia, pamiętają uczestnicy rocznicowych obchodów.

W ulicznym marszu, który organizowany jest pod honorowym patronatem Ambasady Izraela, kroczyli uczniowie płońskich szkół, ich wychowawcy, samorządowe władze oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej - Ruth Cohen-Dar, wiceambasador Izraela w Polsce, oraz Joshua Ellis, rabin Warszawskiej Gminy Żydowskiej.

Na dworcu PKP, z którego ruszały transporty śmierci, Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska, mówił o płońskim getcie oraz podkreślał jak ważne jest hołdowanie pamięci o ludziach, którzy stracili życie z rąk niemieckich oprawców.

- Od czasu odrodzenia się polskiego samorządu byliśmy przekonani, że jednym z głównych zadań jest przywrócenie pamięci o płońskich Żydach. Tę wiedzę o przeszłości naszego miasta i o wstrząsających faktach II wojny światowej staramy się przekazywać kolejnym pokoleniom - mówił Andrzej Pietrasik.

- Dzięki pierwszej w Polsce Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta odsłoniliśmy nieznane karty historii Płońska i ziemi płońskiej, a przede wszystkim pomogliśmy zrozumieć wspólną przeszłość Polaków i Żydów - dodał burmistrz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL