Jest unijne wsparcie dla ratowania zabytków w Ratowie, Płocku i Ciechanowie.
Na termomodernizację budynków diecezji płockiej przeznaczono ponad 6,1 mln. z UE. Obiekty historyczne i sakralne z naszej diecezji: zespół klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, Dom Księży Emerytów w Płocku, a także dom katolicki - Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie do końca czerwca przyszłego roku przejdą termomodernizację. Będzie to możliwe dzięki wsparciu z UE. Umowę o unijne dofinansowanie kompleksowego projektu, obejmującego wszystkie te inwestycje, podpisali marszałek Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.
- To projekt zintegrowany, bo obejmuje różne obiekty. Chodzi w nim o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz o przywrócenie tym zabytkom świetności - mówił w czasie konferencji prasowej w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Zwrócił uwagę, że choć ponad 6,1 mln. pochodzi z unijnego dofinansowania, to 20 proc. należy wygenerować ze środków własnych. Taki obowiązek więc spada na diecezję płocką oraz na parafię farną w Ciechanowie.
– To ważne inwestycje, bo dotyczą obiektów, które są historycznymi i religijnymi perłami Mazowsza. To także miejsca, które służą wszystkim mieszkańcom. Chociażby Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, która gromadzi niezwykle cenne zbiory czy Centra Rozwoju Rodziny, które oferują lokalnej społeczności nie tylko pomoc, ale prowadzą też zajęcia edukacyjne czy kulturalne. Warto zatem zadbać, aby takie placówki były w dobrym stanie i mogły służyć jeszcze wielu pokoleniom – zwracał uwagę marszałek Adam Struzik.
W ramach inwestycji w ratowskim zespole klasztornym zostanie wymieniona stara kotłownia olejowa na gruntowe pompy ciepła, a instalacja ogrzewania i ciepłej wody na nowoczesne technologie. W części klasztornej zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne.
W dawnym budynku kapelanki, w którym obecnie mieści się Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, przestarzały piec węglowy zostanie wymieniony na powietrzną pompę ciepła. Zainstalowane zostaną także panele fotowoltaiczne. Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie realizuje różnorodne programy społeczne, edukacyjne, a także profilaktyczne dla mieszkańców północnego Mazowsza.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu w budynku Biblioteki WSD zostaną ocieplone ściany i poddasze. Poza tym zainstalowana zostanie wentylacja mechaniczna oraz powstanie instalacja paneli fotowoltaicznych, które obniżą koszty energii elektrycznej. Zamontowane będą również grzejniki i zawory termostatyczne z głowicami.
Termomodernizację przejdą także dwa budynki Domu Księży Emerytów przy ul. Misjonarskiej w Płocku. W ramach projektu zostaną ocieplone ściany zewnętrzne, a także dach. Prace będą obejmować wymianę instalacji grzewczej, montaż zaworów termostatycznych z głowicami, a także wymianę nieszczelnych okien i drzwi zewnętrznych. Natomiast w Domu Księży Emerytów przy ul. Kościuszki zostanie zamontowana gruntowa pompa ciepła.
W zbudowanym na początku XX w. budynku Akcji Katolickiej - Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie, zostanie wymieniona kotłownia gazowa na powietrzną gazową pompę ciepła. Inwestycja obejmie docieplenie budynku i remont dachu. Zostaną również wymienione okna, drzwi oraz instalacja grzewcza. Poza tym zamontowane zostaną odbiorniki ciepła z możliwością regulacji miejscowej.
Projekt realizowany będzie w partnerstwie z diecezją płocką, Wyższym Seminarium Duchownym wPłocku, parafią pw. św. Józefa w Ciechanowie, Domem Księży Emerytów Diecezji Płockiej oraz powiatem mławskim. Tytuł projektu to: "Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie Powiatu Mławskiego, Powiatu Ciechanowskiego oraz Powiatu Płockiego", zaś beneficjentem jest sanktuarium w Ratowie. Całkowita wartość projektu opiewa na ponad 7, 8 mln. zł, zaś kwota dofinansowania to ponad 6,1 zł.