- Do czego wzywa nas nawrócenie św. Mateusza Apostoła? - pytał w pułtuskiej bazylice bp Mirosław Milewski.
Suma odpustowa był punktem kulminacyjnym obchodów ku czci św. Mateusza i zorganizowanych po raz 20. dni patrona miasta. W liturgii uczestniczyli m.in. księża kanonicy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej z okazji święta patronalnego ich kapłańskiego kolegium.
W homilii bp Mirosław Milewski zwrócił uwagę na kontekst powołania apostołów przez Chrystusa: - Jezus powołuje swoich uczniów w czasie ich codziennej, żmudnej i wydawać by się mogło mało znaczącej, mało "świętej" pracy. Pierwsi uczniowie: Piotr, Andrzej, Jakub i Jan spotkali Pana przy łowieniu ryb, a Mateusz w czasie zbierania cła, podatku należnego okupantowi. Te czynności nie należały do zawodów znaczących czy szanowanych. Pan jednak chciał wejść i w takie szare sfery życia ludzkiego, by zanieść wykonującym je ludziom odrobinę blasku światła - mówił ks. biskup.
Temat powołania odniósł do wiary i pytał: - Czy nie na tym polega właśnie wiara? Czy nie zawiera się ona w odrywaniu oczu od świata i spojrzeniu poza horyzont własnych przyjemności, oczekiwań, własnego gniazda? Jak często Pan mnie zastaje przy moich obowiązkach, a ja nie chcę zostawić tych spraw, by pójść za Nim choć na chwilę? - pytał kaznodzieja.
- Niejako w tym kontekście chciałbym dotknąć palącej kwestii społecznej - kontynuował ksiądz biskup i zaapelował: - Obrońmy niedzielę. Niech to będzie wreszcie w katolickiej Polsce wolny dzień. Jeszcze nie jest za późno, by uratować ten dzień. Nie ulegajmy propagandzie lobbystów i hasłom, że wolna niedziela to zwolnienia pracowników, niższe pensje czy spadek dochodów. To czysta ideologia. Jak mamy bronić Dnia Pańskiego? Przede wszystkim nie róbcie kochani zakupów w niedzielę i wspierajcie swoją postawą oraz życzliwością ideę wolnej niedzieli. Wolna niedziela to znaczy wolna, szczęśliwa rodzina. Wolna niedziela to radość na twarzach ojców i matek, którzy mogą ją spędzić ze swoimi dziećmi.
- Macie pięknego patrona, a spisana przez niego Ewangelia buduje naszą nadzieję. Kończy się ona słowami Jezusa: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28,20). Chyba takie jest najpiękniejsze przesłanie naszej wiary: Pan jest z nami, nawet jeśli nam wydaje się daleki i obcy - mówił bp Milewski w bazylice kolegiackiej.
W czasie obchodów XX Dni św. Mateusza Rada Miasta Pułtuska nadała tytuł honorowego obywatela miasta ks. kan. Wiesławowi Koskowi, proboszczowi parafii kolegiackiej i dziekanowi pułtuskiemu. - Odbieram ten zaszczytny tytuł nie tylko we własnym imieniu, ale również w imieniu naszej parafii. To wyraz zaufania, bez którego nie moglibyśmy dokonać tak wielu dzieł - mówił ks. Wiesław Kosek.
Szczególnymi bohaterami Mszy św. odpustowej byli mężczyźni, młodsi i starsi, noszący imię Mateusz.
Henryk Mazurek