W parafii św. Piotra w Ciechanowie można podziwiać figury autorstwa artysty rzeźbiarza Marka Zalewskiego.
Po dwóch latach prac Marka Zalewskiego, artysty rzeźbiarza z Ciechanowa, powstało 12 figur apostołów dla parafii na ciechanowskim Kargoszynie. - To dopełnienie wnętrza naszej świątyni. Myśl o tych figurach dojrzewała długo. W centralnej, wyzłoconej niszy znajduje się odlana w brązie rzeźba Chrystusa Miłosiernego dłuta prof. Gustawa Zemły. Po obu stronach znajdowało się po sześć nisz, w których od początku planowano umieszczenie figur 12 apostołów. Najpierw jednak wykonano inne, ważne elementy wyposażenia kościoła, m.in. w 2001 roku piszczałkowe organy. Teraz przyszedł wreszcie czas na figury apostołów - opowiada z satysfakcją ks. prał. Eugeniusz Graczyk, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła.
- Wiele czasu zajęło mi studiowanie ikonografii poświęconej apostołom - opowiada Marek Zalewski, autor 12 rzeźb. - Temat tego dzieła był klasyczny, ale wnętrze kościoła było nowoczesne... Trochę musiałem nawiązać też do figury Chrystusa, wykonanej przez prof. Zemłę. Zastanawiałem się m.in. nad tym, czy apostołowie powinni być starsi czy młodsi, i jakie powinni mieć atrybuty, aby byli łatwiej rozpoznawalni. Dodatkowo, pod każdą rzeźbą, umieściliśmy ich imiona - opowiada o swej dwuletniej pracy Marek Zalewski.
Kim więc są przedstawieni przez artystę apostołowie. - Chciałem pokazać ich raczej jako młodych mężczyzn niż starców. W tej formie przedstawienia i w tym kościele widzę ich jak płonące świece, gromnice, jak tych, którzy oświetlają Jezusowi drogę do nas. Są oni światłami Kościoła. Ich jasne figury nie rozpraszają, ale skupiają nas na osobie Jezusa Miłosiernego. Tych 12 postaci jest statycznych, jak strażnicy, bo chciałem, aby właśnie skupiali na Jezusie. Mają uspokajać i pomagać w modlitwie - zwraca uwagę ciechanowski rzeźbiarz.
- W kontekście tytułu naszego kościoła, któremu patronuje Chrystus Miłosierny, możemy dostrzec w apostołach 12 świadków Bożego Miłosierdzia i wezwanie dla nas, abyśmy i my nimi się stawali - zwraca uwagę ks. prał. Graczyk.
Figury wykonano z gipsu ceramicznego utwardzonego. Każda z rzeźb waży ok. 150 kg i ma 230 cm. wysokości.
12 rzeźb ustawiono w prezbiterium kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego - najstarszej świątyni w diecezji, która nosi to wezwanie (o tym tytule dla kościoła zdecydował bp Bogdan Sikorski już w dekrecie erygującym parafię w 1982 roku). Kościół konsekrował bp Zygmunt Kamiński w 1997 roku. 20 lat od tego wydarzenia zostały sprawione figury 12 apostołów, które wypełniły nisze w ścianach prezbiterium, nad ołtarzem. Warto dodać, że bryła kościoła (prosta bryła nawy głównej, nad częścią wejściową wznosi się wieża) przywodzi na myśl płynącą łódź z masztem, który wieńczy krzyż. W tej łodzi jest Jezus Miłosierny i Jego apostołowie.