"Śpijcie, żołnierze..."

Bohaterowie obrony Dobrzykowa, spoczywający przez lata w zapomnianej mogile na dobrzykowskim cmentarzu, po ekshumacji w lipcu będą mieli godny pochówek.

Uroczystość, która odbędzie się już tę niedzielę, 17 września na cmentarzu w Dobrzykowie, będzie zakończeniem ponad 3 lat starań, które miały na celu doprowadzić do zapewnienia godnego miejsca pochówku bohaterom września poległym pod Dobrzykowem. Dotychczas spoczywali oni w zapomnianej mogile pod alejką chodnikową.

Podczas kampanii wrześniowej pod Dobrzykowem rozegrały się krwawe walki w obronie lewego brzegu Wisły. W starciu z niemiecką 3. Dywizją Pancerną poległo wielu polskich żołnierzy, m.in. z 19. Pułku Piechoty im. Odsieczy Lwowa, który z ogromną determinacją toczył tu walki obronne od początku września. Na cmentarzu w Dobrzykowie w zbiorowej kwaterze spoczywa ponad 300 żołnierzy. Wcześniej byli chowani tam, gdzie zginęli, na polach i w lasach. Wiosną 1940 r. Niemcy zarządzili ekshumację i rękami tutejszych mieszkańców przenieśli szczątki żołnierzy polskich na teren parafialnego cmentarza w Dobrzykowie. Jednak nie wszyscy obrońcy Dobrzykowa tam spoczęli. Niektórzy starsi mieszańcy miejscowości wspominali o dawnej, zapomnianej mogile, która miała znajdować się pod współczesną główną alejką cmentarną.

Na początku lipca na cmentarzu została przeprowadzona ekshumacja pod nadzorem archeologów z IPN, w której brali udział wolontariusze z Dobrzykowa i okolic. W wyniku prac odnaleziono szczątki 13 poległych, w tym 11 żołnierzy Wojska Polskiego (wśród nich znajduje się najprawdopodobniej jeden podporucznik) oraz 2 pracowników PKP. Szczątki zostały zbadane i złożone w przykościelnej kaplicy. Przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. mają nadzieję, że sporządzona dokumentacja pozwoli być może na identyfikację odnalezionych osób. W trakcie ekshumacji przy poległych odnaleziono nieliczne przedmioty osobiste, elementy wyposażenie oraz przedmioty świadczące o ich wierze: różańce, modlitewnik i medalik szkaplerzny.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 od przemarszu z kościoła w Dobrzykowie na cmentarz. Tam zostanie odprawiona Mszy św. w intencji poległych. Po eucharystii odbędzie się złożenie szczątków odnalezionych żołnierzy do kwatery wojennej, gdzie spoczną wraz ze swymi towarzyszami broni. Następnie zostanie odczytany apel poległych przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. Po zakończeniu ceremonii w sali OSP w Dobrzykowie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. "O, śpijcie żołnierze", autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

red.