Nowy numer 13/2024 Archiwum

W tym roku sonaty…

Dziś w Płocku rozpoczynają się jubileuszowe Chopiniana - wystąpią muzycy różnych pokoleń; zabrzmi fortepian Bechstein, wiolonczela i flet.

Od kilku lat Dni Fryderyka Chopina ogniskują się wokół kolejnych form muzycznych, jakie uprawiał kompozytor. Tym razem przewodnim tematem koncertów festiwalowych będzie forma sonaty - jej nazwa pochodzi od włoskiego "sonare" - brzmieć.

"Sonata nie była najczęściej uprawianą przez Chopina formą. Chopin napisał trzy sonaty fortepianowe (w tym jedną w latach nauki u Elsnera), Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, oraz Sonatę wiolonczelową – w sumie pięć kompozycji- cykli sonatowych", przypomina Lech Dzierżanowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Jedną z części Sonaty b-moll, którą będzie można usłyszeć podczas niedzielnego koncertu, jest marsz żałobny Chopina. Chociaż to utwór znany, powszechnie rozpoznawalny, to raczej rzadko kojarzony z faktem, że jest częścią większego cyklu - sonaty.

W ocenie niektórych dawnych i współczesnych muzykologów Fryderyk Chopin nie radził sobie zbytnio z formą sonaty. Współczesny amerykański pianista i muzykolog Charles Rosen pytał w swojej monograficznej książce poświęconej formie sonaty: "Co oni w tej Warszawie mogli wiedzieć o sonacie". O tym będzie można przekonać się już w najbliższe dwa weekendy, podczas koncertów w płockim Opactwie Pobenedyktyńskim (Tumska 3a).

W najbliższą sobotę będzie można usłyszeć sonaty h-moll Chopina i Liszta. W niedzielę, 10 września zabrzmią Sonaty b-moll Chopina, Rachmaninowa i Jana Václava Hugo Vořiśka. Przy fortepianie zasiądą Zuzanna Pietrzak i Agnieszka Przemyk - Bryła.

Bardzo ciekawie zapowiada się także druga seria koncertów od 15 do 17 września. Zbigniew Raubo – ceniony polski pianista, laureat wielu prestiżowych nagród i świetny pedagog (profesor sztuk muzycznych) – pokaże wzajemne związki między dwiema klasycznymi formami: wariacją i sonatą, prezentując dzieła Beethovena i Rachmaninowa. W przyszłą sobotę, czeska pianistka Petra Matějová zagra koncert na fortepianie Bechstein z początku XX w., prezentując szeroką, choć subiektywną, perspektywę sonaty od Scarlattiego po Strawińskiego. Festiwal zamknie koncert poświęcony muzyce kameralnej, z udziałem Marcina Zdunika (wiolonczela), Łukasza Długosza (flet) oraz Andrzeja Jungiewicza (fortepian). Muzycy zagrają m.in. Sonatę g-moll Chopina na fortepian i wiolonczelę oraz Trio g-moll.

Wszystkie koncerty Chopinianów w dniach 9-10 i 15- 17 września odbywają się w Opactwie Pobenedyktyńskim o godz. 18; wstęp jest wolny. W pogram każdego z koncertów wprowadzi słuchaczy Konrad Mielnik.

Festiwal organizowany jest od 2002 roku, w miejscach związanych z życiem Chopina (od kilku lat w Płocku). Podczas czternastu dotychczasowych edycji wystąpili m.in.: Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Olga Pasiecznik, oraz aktorzy: Marian Opania, Adam Ferency, Krzysztof Wakuliński, Jarosław Boberek, Mariusz Bonaszewski, Joanna Trzepiecińska, Edyta Olszówka, a także Zespół Śpiewaków Camerata Silesia pod kier. Anny Szostak, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej i The Pest County Symphonic Orchestra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy