Zanim dojdzie do wielkiego, świątecznego finału Szlachetnej Paczki potrzeba wolontariuszy tej akcji - na tych czeka Płock.
Chociaż to dopiero końcówka lata, już formują się drużyny Szlachetnej Paczki. W Płocku w tym roku są dwa rejony, które potrzebują razem maksymalnie 50 wolontariuszy. Kto nim może zostać? - Właściwie każdy, kto ma ukończone 18 lat, jest wrażliwy na ludzką biedę, lubi pomagać innym ludziom i nie boi się wyzwań - mówi Karolina Ners, liderka Rejonu Płock, zaangażowana w Szlachetną Paczkę od 8 lat. Ten rejon potrzebuje jeszcze 10 odważnych ochotników. - To prawdziwa szkoła życia, w której uczymy się komunikacji, odpowiedzialności, zorganizowania - uważa Karolina.
Wolontariuszy poszukuje też drugi rejon w mieście - Płock Centrum, którego liderką jest Katarzyna Szreder. Tu także potrzeba osób, które chcą pomagać innym, lubią wyzwania, nowe znajomości i pracę w zespole. Nie tylko zresztą pracę, bo - zdaniem liderek - Szlachetna Paczka to także dobra zabawa.
W tym roku ogólnopolska akcja krakowskiego Stowarzyszenia "Wiosna" rusza pod hasłem: "Lubię ludzi", stworzonym na przekór wszelkiego rodzaju "hejtowaniu", bo sama Szlachetna Paczka ma w zamyśle łączyć różnych ludzi we wspólnym celu i wartościach.
W Płocku akcja organizowana jest od 2009 r., pomagając co roku średnio od 60 do 100 rodzinom, które znalazły się w sposób niezawiniony, np. z powodu choroby lub śmierci jednego z członków, w trudnej sytuacji materialnej. Ta świąteczna pomoc ma być dla nich krokiem do zmiany sytuacji życiowej na lepsze. Zadaniem wolontariuszy jest przede wszystkim odwiedzanie takich rodzin, których adresy otrzymują od liderów, oraz weryfikacja, czy mogą być włączone do projektu SZP. W finale akcji wolontariusze nie tylko rozwożą gotowe paczki do rodzin, ale są też łącznikami pomiędzy obdarowanymi a darczyńcami.
Rodziny włączane są do projektu według kategorii: chore/niepełnosprawne dziecko w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość i samotność, choroba/niepełnosprawność w rodzinie, nieszczęście, samotny rodzic. Ich historie można przeczytać na stronie SZP po otwarciu bazy rodzin w listopadzie. Dzięki temu darczyńcy mogą przygotować paczki, spełniające konkretne, często bardzo podstawowe potrzeby rodzin.
Aby zgłosić się do Szlachetnej Paczki jako wolontariusz, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl, wybrać dany rejon i wypełnić krótki formularz. Działa też profil Rejonu Płock na Facebooku. Kandydata czeka jeszcze rozmowa weryfikacyjna z liderem i podpisanie umowy. Jego praca w zespole SZP kończy się po zdaniu wszystkich dokumentów.
am