Za miesiąc wyruszy piesza pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę.
- Cieszy mnie, że co roku są chętni do podejmowania tego trudu. Wierzę, że ten trud jest nagradzany duchowymi łaskami dla samych pielgrzymów, ich rodzin i całej diecezji. Gorąco i serdecznie zachęcam Was do pielgrzymowania, do pójścia drogą wiary i nawrócenia, do Jasnogórskiej Pani. Szczególnie zwracam się do tych spośród Was, którzy nie podjęli jeszcze decyzji bądź wahają się, czy wyruszyć w drogę. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, zachęcam do pielgrzymowania duchowego, które każdego roku coraz mocniej wpisuje się w krajobraz naszych wspólnot parafialnych - napisał bp Piotr Libera w słowie zachęty skierowanym do wiernych diecezji.
Pielgrzymka po raz 36. wyruszy z płockiej katedry w niedzielę 6 sierpnia, po Mszy św. sprawowanej przez biskupa płockiego. Duchowa treść dziewięciodniowej wędrówki będzie oparta o objawienia fatimskie. - Będą więc podjęte takie tematy, jak: pokuta i nawrócenie, modlitwa różańcowa i zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, praktyka pierwszych sobót miesiąca o związki św. Jana Pawła II z Fatimą, czy historia samych objawień– wylicza ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik płockiej pielgrzymki.
Pielgrzymi będą wędrowali w 11 grupach odpowiadających regionom diecezji. Dodatkowo, w tym roku powstanie na jeden dzień grupa pokutna.
Tegorocznej pielgrzymce będzie przyświecało hasło: "Żywe diamenty Maryi", które jest nawiązaniem do 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. - Idea jest taka, aby pielgrzym stawał się takim żywym diamentem dla Maryi: kimś wybranym, oszlifowanym, ukochanym. By jednak każdy mógł się nim stać, musi być oszlifowany i w sobie coś przepracować. Pielgrzymka ma być takim szlifowaniem nas, abyśmy mogli się stać takimi żywymi diamentami, które na tym świecie żyją i dają świadectwo – zauważa ks. Prusiński.
Już pierwszego dnia pielgrzymi otrzymają różaniec, w formie opaski na rękę, by zawsze mogli go mieć pod ręką. Jak przyznaje ks. przewodnik, w tym roku na pielgrzymim szlaku modlitwa różańcowa powinna szczególnie wybrzmieć. - Dlatego czwartego dnia, zamiast tradycyjnej modlitwy apelowej, w Lutomiersku wspólnie będziemy modlić się całą pielgrzymkową rodziną na różańcu. - Od kilku lat niektórzy z pątników zwracali uwagę, że potrzebują więcej ciszy, skupienia i modlitwy na szlaku. Postanowiliśmy, że w tym roku zostanie zorganizowana grupa pokutna. Będzie ona wydzielona szóstego dnia pielgrzymki i będzie konkretną próbą odpowiedzi na wezwanie z Matki Bożej z Fatimy o pokutę. W tej grupie będzie mógł znaleźć się każdy, kto będzie miał taką potrzebę - mówi ks. przewodnik.