Idziemy po fatimskich śladach w naszej diecezji.
Jedyny kościół w diecezji pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej znajduje się w parafii Świętej Rodziny w Mławie. - Gdy wiosną 2001 r. ustalałem z bp. Romanem Marcinkowskim dzień, w którym mógłby poświęcić tymczasową kaplicę i zainaugurować nową parafię w Mławie, on wskazał na 13 maja - mówi ks. Sławomir Kowalski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła u Świętej Rodziny w Mławie. - Biskup nie mówił, jakie ma być przyszłe wezwanie kościoła, ale radzie parafialnej, gdy o to pytałem, wydawało się oczywiste, że patronką kościoła będzie Matka Boża z Fatimy, bo my od początku żyjemy tym 13 maja i objawieniami fatimskimi - dodaje ks. Kowalski.
Co z przesłania fatimskiego jest najważniejsze w przepowiadaniu i praktyce życia takiej parafii, jak ta, najmłodsza wspólnota w Mławie? - Żeby nie zapomnieć, że poza światem doczesnym czeka nas wieczność. Urzekające jest zaangażowanie i przekonanie dzieci z Fatimy w sens cierpienia i ponoszenia ofiar wynagradzających za grzeszników. Franciszek, Hiacynta i Łucja widzieli, jak piękny i wartościowy jest tamten świat. A więc przesłanie z Fatimy jest zaproszeniem, aby zatroszczyć się o tamten świat. My boimy się cierpienia i uciekamy od niego, a one widziały w tym jakąś nadprzyrodzoną wartość. Zgodziły się cierpieć. Tak, Maryja zaprasza nas do troski o nasze zbawienie - mówi ks. Kowalski.
Przesłanie fatimskie idzie w głąb i w praktykę duszpasterską. A ponieważ adresatami objawień z 1917 r. była trójka dzieci, to właśnie na najmłodszych zwraca się szczególną uwagę w najmłodszej mławskiej parafii. Od 4 lat istnieje tam Publiczne Przedszkole Dzieciątka Jezus. - Dzieci są u nas formowane moralnie, intelektualnie i duchowo. Istniejemy od zaledwie kilku lat, ale cieszą nas osiągnięcia - zapewnia proboszcz. - Obecnie jest 52 dzieci. Z nich są już ministranci, a w szkołach nauczyciele chwalą, że nasze dzieci są dobrze wychowane i przygotowane do nauki. O naszej renomie niech świadczy fakt, że w tym roku na jedno miejsce zgłaszała się trójka dzieci.
W parafii prężnie rozwija się również Ruch Rodzin Nazaretańskich. - W naszej formacji nawiązujemy do drogi wiary i doświadczenia świętych, którzy żyli zawierzeniem do Matki Bożej, a zwłaszcza: Ludwika Marii Grignion de Montfort, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Maksymiliana Kolbego i św. Jana Pawła II. To teologia pewna, przeżyta, przepracowana. Zawierzenie Matce Bożej jest kluczowe, bo przetrwają te powołania, które są zawierzone Maryi. Jeśli mamy ocaleć, gdy jest tak wiele nurtów antyrodzinnych, to oddanie się w Jej opiekę daje bezpieczeństwo i obronę. Ona naprawdę ratuje! - podkreśla ks. Kowalski.