Serock obchodzi jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich i otrzymuje jako patrona św. Wojciecha, biskupa i męczennika.
Mszy św. jubileuszowej w intencji mieszkańców Serocka, z udziałem ministra zdrowia, przedstawicieli parlamentu, miejscowych władz samorządowych, pocztów sztandarowych, flisaków, służb mundurowych, szkół i organizacji społecznych działających w mieście oraz licznych mieszkańców przewodniczył bp Piotr Libera. W uroczystościach wzięli udział również: Teresa Lipowska, aktorka oraz Tomasz Gęsikowski, aktor oraz dyrektor Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Obchody jubileuszowe poprzedził krótki występ serockiego chóru Cantores Adalberti oraz chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula.
- Przeżywane rocznice przypominają nam o szybko upływającym czasie, o ludziach, którzy tworzyli historię, miejsca, o ich dziełach, pracy i poświęceniu. Dziś przeżywamy okrągłą znaczącą rocznicę 600-lecia nadania praw miejskich i tyle lat istnienia miasta Serocka. Patronował mu św. Wojciech, który jest patronem Polski, i dla nas mieszkańców Serocka, niezwykłą postacią. To wzór cnót odwagi, wiary i niestrudzony głosiciel Zmartwychwstałego Pana, człowiek prawdy i miłości bliźniemu. Dziś, jest obecny wśród nas w relikwiach, które zostały wyeksponowane – mówił na początku Mszy św. ks. Dariusz Rojek, proboszcz parafii.
Biskup płocki w homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. odniósł się do Ewangelii odczytanej w czasie liturgii. - Obraliście sobie na obchód waszego wspaniałego jubileuszu 600-lecia trzecią niedzielę wielkanocną, w którą Kościół czyta wymowną opowieść-katechezę o uczniach z Emaus. To jeden z najpiękniejszych urywków Ewangelii świętej – mówił w homilii bp Piotr.
- Pierwszym patronem waszego kościoła, waszej parafii był właśnie św. Wojciech, Adalbert. Być może właśnie na tym skrawku ziemi między Narwią i Wisłą ów czeski Sanctus Adalbert sposobił się do wyprawy misyjnej wśród pogańskich Prusów. Stąd w Waszym herbie te dwie litery: "S" i "A", co można oddać po łacinie, jako Serock Adalberti - "Wojciechowy Serock". Jakże, więc nie cieszyć się z tego, że wracacie dzisiaj do tej pierwotnej historii, do swojej szlachetnej tradycji! Że poprosiliście Ojca świętego Franciszka o to, aby udzielił wam tego przywileju, byście mogli rzeczywistość swojego herbu potwierdzić przez uczynienie św. Wojciecha waszym szczególnym patronem. I istotnie, jak słyszeliśmy przed chwilą, łaskę tę i prawo do Wojciechowego imienia otrzymaliście – kontynuował bpPiotr.
Biskup Libera przypomniał, że imię patrona Polski, Czech i Węgier, określa również mieszkańców Serocka, wspomaga ich, ale także ich zobowiązuje. - Zobowiązuje przede wszystkim do mężnego stania przy wartościach, przy których on stał: walki ze zniewoleniami i bożkami oraz wierności własnym korzeniom kulturowym i religijnym. Św. Jan Paweł II, przemawiając w Gnieźnie z okazji 1000-lecia męczeńskiej śmierci Wojciecha, tak go opisywał: "Jako człowiek Kościoła św. Wojciech zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych" – akcentował.
Na zakończenie Eucharystii biskup Piotr przekazał na ręce burmistrza miasta dekret papieski potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem Serock. Po zakończeliu liturgii, uczestnicy uroczystości udali się do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich. Tam poświęcenia nowej izby dokonał ordynariusz płocki. Zebrani mogli obejrzeć jej multimedialną ekspozycję, która poświęcona jest głównie dziejom Serocka i okolic. Jej podstawowym celem będzie odzwierciedlanie duchowej treści środowiska regionalnego i lokalnego poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów, działalność edukacyjną i kulturotwórczą.
W obchodach 600-lecia nadania praw miejskich udział wzięli przedstawiciele samorządów lokalnych miast partnerskich z: Litwy, Czech, Węgier, Włoch, Dzierżeniowa i Radzionkowa.
- Zostałam zaproszona na te obchody, z czego się bardzo cieszę - przyznaje Teresa Lipowska, znana aktorka. - Uroczystość była bardzo wzniosła i piękna. Myślę, że nawet patriotyczna. Święty Wojciech jest takim człowiekiem, który przekazuje te religijne tradycje i wartości, jak również patriotyczne. Cieszę się bardzo, że mogłam brać udział w tych obchodach. Wierzę, że do takiego świętego jakiego ma miasto Serock, można zwracać się z każdą potrzebą, nie tylko rybacką - dodaje aktorka.