W Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim spotkały się schole parafialne, chóry i młodzieżowe zespoły parafialne wykonujące muzykę chrześcijańską.
Tego samego dnia eliminacje rejonowe odbyły się również w: Ciechanowie, Nasielsku, Rypinie, Mławie, Raciążu, Sierpcu, Płocku i Płońsku. W Makowie zgromadziły ponad 200 członków scholi dziecięcych, młodzieżowych zespołów muzycznych i chórów. Udział wzięli: schola "Miłosierni w Panu" z Krasnego, schola z parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim, schola "Promyczki" z Pułtuska, schola "Semen cum Domino" (Zawsze z Panem) z Krasnego, schola "Boże Iskierki" z parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim, schola "Hosanna" z Karniewa, schola św. Anny z Bogatego, zespół parafialny "Natan" z Karniewa i chór "Gloria Dei" z parafii Bożego Miłosierdzia w Pułtusku.
Każda ze scholi prezentowała się, wykonując dwie piosenki religijne. Rywalizacja była zacięta, lecz bardzo zdrowa. Dobra atmosfera nie opuszcza uczestników. - Przypadła mi rola poprowadzenia tych eliminacji rejonowych i cieszę się, gdy widzę, jak muzyka i śpiew pięknie łączy wszystkie pokolenia, zarówno te młode, jak i dorosłe. W trakcie prezentacji wszystkich scholi widać było ogromny zapał i zaangażowanie dzieci, które potem z entuzjazmem i niecierpliwością oczekiwały na wynik - mówi Katarzyna Wojnarowska, prowadząca eliminacje.
Jak przyznaje jury, w którego skład weszli: Maria Jastrzębowska, Andrzej Ambroziak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pułtusku, oraz ks. Piotr Marzec, wicedyrektor Szkół Katolickich w Sikorzu, wybór był trudny. Co zatem zdecydowało o wygranej?
- Przede wszystkim pod uwagę braliśmy muzykę, czystość śpiewu, intonację, prawidłową dykcję, ciekawość aranżacji muzycznych, ale nie tylko. Ponieważ schole mają charakter widowiskowy, braliśmy również pod uwagę elementy choreografii, ruch sceniczny, a także ogólne wrażenie artystyczne - mówi Andrzej Ambroziak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pułtusku i przedstawiciel jury.
- Cieszymy się, że po raz kolejny bierzemy udział w eliminacjach do Sacrosongu. Dla nas to wielki zaszczyt i docenienie naszej pracy, jak również ukazanie wiary poprzez śpiew, który mówi dwa razy więcej niż modlitwa - uważa Beata Sieklucka, opiekunka scholi "Hosanna" z Karniewa.
Do finały zakwalifikowała się parafialna schola św. Anny w Bogatem i chór "Gloria Dei" z Pułtuska, z parafii Bożego Miłosierdzia. Finał 24. Sacrosongu Diecezji Płockiej odbędzie się 6 maja w parafii św. Marcina w Gostyninie.