W tych dniach warto pamiętać o naszych błogosławionych i kandydatach na ołtarze, którzy byli związani z naszą diecezją.
06.02.2017 14:23 GOSC.PL
Najpierw trzeba wspomnieć bł. Bolesławę Lament, związaną z Ratowem, założycielkę sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, do dziś pracujących przecież w mławskich parafiach św. Stanisława i Matki Bożej Królowej Polski. Zadaniem swego życia uczyniła słowa z Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa: "Aby wszyscy, których mi dałeś, stanowili jedno" (J 21,17). Dziś jest patronką jedności i pojednania przez miłość, przez małe czyny codzienności, modlitwy i ofiary.
7 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, sercanki - rodem z Lubowidza, a związanej także z Żurominem, Mławą i Zakroczymiem. "Jezus sam jest najpotężniejszą dla nas pobudką do kochania bliźniego, bo On go miłuje" - pisała do swych współsióstr matka Klara.
Tego samego dnia, 7 lutego 1833 roku urodziła się Walentyna Łempicka, dziś kandydatka na ołtarze. Pochodziła z majątku Godziszewy k. Rypina. Na drodze swego duchowego wzrostu spotkała się z bł. o. Honoratem Koźmińskim, klaryskami kapucynkami z Przasnysza, sługą Bożą Józefą Hałacińską i bł. Celiną Borzęcką. Była fundatorką klasztoru i kościoła sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
9 lutego minie z kolei 71 lat od śmierci sługi Bożej Józefy Hałacińskiej, założycielki sióstr pasjonistek, pochowanej w płockiej kolegiacie św. Bartłomieja. Tego samego dnia minie 67 lat od śmierci sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, biskupa pomocniczego naszej diecezji, później biskupa łuckiego. Również oni oczekują na wyniesienie na ołtarze, w Rzymie trwa ich proces beatyfikacyjny. Wspominając ich duchowe dzieła pozostawione w naszej diecezji, warto ich bliżej poznać i modlić się, aby nasz Kościół stał się bogaty w nowych świętych.