Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tydzień naszych świętych

W tych dniach warto pamiętać o naszych błogosławionych i kandydatach na ołtarze, którzy byli związani z naszą diecezją.

Najpierw trzeba wspomnieć bł. Bolesławę Lament, związaną z Ratowem, założycielkę sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, do dziś pracujących przecież w mławskich parafiach św. Stanisława i Matki Bożej Królowej Polski. Zadaniem swego życia uczyniła słowa z Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa: "Aby wszyscy, których mi dałeś, stanowili jedno" (J 21,17). Dziś jest patronką jedności i pojednania przez miłość, przez małe czyny codzienności, modlitwy i ofiary.

7 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, sercanki - rodem z Lubowidza, a związanej także z Żurominem, Mławą i Zakroczymiem. "Jezus sam jest najpotężniejszą dla nas pobudką do kochania bliźniego, bo On go miłuje" - pisała do swych współsióstr matka Klara.

Tego samego dnia, 7 lutego 1833 roku urodziła się Walentyna Łempicka, dziś kandydatka na ołtarze. Pochodziła z majątku Godziszewy k. Rypina. Na drodze swego duchowego wzrostu spotkała się z bł. o. Honoratem Koźmińskim, klaryskami kapucynkami z Przasnysza, sługą Bożą Józefą Hałacińską i bł. Celiną Borzęcką. Była fundatorką klasztoru i kościoła sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

9 lutego minie z kolei 71 lat od śmierci sługi Bożej Józefy Hałacińskiej, założycielki sióstr pasjonistek, pochowanej w płockiej kolegiacie św. Bartłomieja. Tego samego dnia minie 67 lat od śmierci sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, biskupa pomocniczego naszej diecezji, później biskupa łuckiego. Również oni oczekują na wyniesienie na ołtarze, w Rzymie trwa ich proces beatyfikacyjny. Wspominając ich duchowe dzieła pozostawione w naszej diecezji, warto ich bliżej poznać i modlić się, aby nasz Kościół stał się bogaty w nowych świętych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL