Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dyktando z Sienkiewiczem

Pokonała prezydenta Ciechanowa, dziennikarzy, policjantów, nauczycieli, urzędników i studentów.

Ewa Julia Kowalska, bo o niej mowa, uczennica Gimnazjum nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, zwyciężyła w klasyfikacji generalnej II Ciechanowskiego Dyktanda "O Pióro Profesora Jerzego Bralczyka".

Gimnazjalistka zdobyła 92 punkty na 100 możliwych. Oczywiście oprócz klasyfikacji generalnej okazała się najlepsza także w swej kategorii "Uczniowie i studenci". Wygranej nie spodziewała się. – Było dużo wyrazów podchwytliwych – stwierdziła po ogłoszeniu wyników. – Miałam wątpliwości, czy postawić przecinek, czy nie.

Jako, że głównym organizatorem Dyktanda było ciechanowskie Społeczne Towarzystwo Oświatowe – jego tekst ułożyła polonistka z STO Agata Korzeniowska. Oto mała próbka tekstu, z którym zmagało się ponad 130 osób: "Honor to dla mnie nie lada gościć dziś waszmość państwa. Jestli prawdą, że spośród tylu godniejszych Sienkiewiczowskich bohaterów wybór padł na mnie, Rzędziana z Wąsoszy, szlachcica, choć ubogiego? Gdzież mąż potężny Jurand ze Spychowa, gdzież i Mały Rycerz, Hektorem Kamienieckim zwany, gdzież w końcu pohaniec i zdrajca Azja Tuhajbejowicz, psiajucha, setnik chorągwi lipkowskiej, albo i ten Zbyszko z Bogdańca, co tu nieopodal, w zamku nad Łydynią Krzyżakowi Rotgierowi, co się stanowi rycerskiemu haniebnie sprzeniewierzył, ramię odrąbał? Azaliż Kmicic, co szwedzką kolubrynę u stóp klasztoru Najświętszej Panienki wysadził, nie nadałby się lepiej?".

Jako że bohaterem tekstu był Rzędzian z "Ogniem i Mieczem" – tekst dyktanda odczytał znany aktor, odtwórca tej roli w ekranizacji Jerzego Hoffmana, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie Wojciech Malajkat. W trakcie sprawdzania prac doszło m.in. do bardzo interesującej rozmowy między Wojciechem Malajkatem, dyrektor STO Katarzyną Stawicką i profesorem Jerzym Bralczykiem na temat "Trylogii", języka użytego w niej przez Henryka Sienkiewicza i bohaterów tej narodowej epopei, a także ich filmowych odtwórców. Zaś dwoje uczniów ze szkoły STO zaśpiewało znaną z filmu "Dumkę na dwa serca".

Specjalne pióra i statuetki wręczono w ośmiu kategoriach. W kategorii: pracownicy organizacji pozarządowych - zwyciężyła (zdobywając 85 pkt.) Ilona Kowalska, w kategorii: urzędnicy – Edyta Pawłowska (82 pkt.), w kategorii: nauczyciele – Barbara Kekenmajster (88 pkt.), w kategorii: uczniowie i studenci – Ewa Julia Kowalska (92 pkt.), w kategorii: dziennikarze – Magdalena Weiss (89 pkt.), w kategorii: służby mundurowe – Robert Stawiski (79 pkt.), w kategorii: przedsiębiorcy – Monika Pionka (90 pkt.), w kategorii tzw. otwartej, czyli pozostali  – Arkadiusz Kleniewski (91 pkt.).

Dyktando pisano w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która była współorganizatorem tegoż przedsięwzięcia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama