Pokonała prezydenta Ciechanowa, dziennikarzy, policjantów, nauczycieli, urzędników i studentów.
Ewa Julia Kowalska, bo o niej mowa, uczennica Gimnazjum nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, zwyciężyła w klasyfikacji generalnej II Ciechanowskiego Dyktanda "O Pióro Profesora Jerzego Bralczyka".
Gimnazjalistka zdobyła 92 punkty na 100 możliwych. Oczywiście oprócz klasyfikacji generalnej okazała się najlepsza także w swej kategorii "Uczniowie i studenci". Wygranej nie spodziewała się. – Było dużo wyrazów podchwytliwych – stwierdziła po ogłoszeniu wyników. – Miałam wątpliwości, czy postawić przecinek, czy nie.
Jako, że głównym organizatorem Dyktanda było ciechanowskie Społeczne Towarzystwo Oświatowe – jego tekst ułożyła polonistka z STO Agata Korzeniowska. Oto mała próbka tekstu, z którym zmagało się ponad 130 osób: "Honor to dla mnie nie lada gościć dziś waszmość państwa. Jestli prawdą, że spośród tylu godniejszych Sienkiewiczowskich bohaterów wybór padł na mnie, Rzędziana z Wąsoszy, szlachcica, choć ubogiego? Gdzież mąż potężny Jurand ze Spychowa, gdzież i Mały Rycerz, Hektorem Kamienieckim zwany, gdzież w końcu pohaniec i zdrajca Azja Tuhajbejowicz, psiajucha, setnik chorągwi lipkowskiej, albo i ten Zbyszko z Bogdańca, co tu nieopodal, w zamku nad Łydynią Krzyżakowi Rotgierowi, co się stanowi rycerskiemu haniebnie sprzeniewierzył, ramię odrąbał? Azaliż Kmicic, co szwedzką kolubrynę u stóp klasztoru Najświętszej Panienki wysadził, nie nadałby się lepiej?".
Jako że bohaterem tekstu był Rzędzian z "Ogniem i Mieczem" – tekst dyktanda odczytał znany aktor, odtwórca tej roli w ekranizacji Jerzego Hoffmana, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie Wojciech Malajkat. W trakcie sprawdzania prac doszło m.in. do bardzo interesującej rozmowy między Wojciechem Malajkatem, dyrektor STO Katarzyną Stawicką i profesorem Jerzym Bralczykiem na temat "Trylogii", języka użytego w niej przez Henryka Sienkiewicza i bohaterów tej narodowej epopei, a także ich filmowych odtwórców. Zaś dwoje uczniów ze szkoły STO zaśpiewało znaną z filmu "Dumkę na dwa serca".
Specjalne pióra i statuetki wręczono w ośmiu kategoriach. W kategorii: pracownicy organizacji pozarządowych - zwyciężyła (zdobywając 85 pkt.) Ilona Kowalska, w kategorii: urzędnicy – Edyta Pawłowska (82 pkt.), w kategorii: nauczyciele – Barbara Kekenmajster (88 pkt.), w kategorii: uczniowie i studenci – Ewa Julia Kowalska (92 pkt.), w kategorii: dziennikarze – Magdalena Weiss (89 pkt.), w kategorii: służby mundurowe – Robert Stawiski (79 pkt.), w kategorii: przedsiębiorcy – Monika Pionka (90 pkt.), w kategorii tzw. otwartej, czyli pozostali – Arkadiusz Kleniewski (91 pkt.).
Dyktando pisano w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która była współorganizatorem tegoż przedsięwzięcia.
Marek Szyperski