W subregionie płockim - Sierpc w czołówce miast, jeśli chodzi o wskaźnik poziomu życia.
Na Mazowszu lepiej żyje się blisko stolicy, w Płocku za to już nie tak dobrze. Urząd Statystyczny w Warszawie przeprowadził badania dotyczące wskaźnika poziomu życia województwa mazowieckiego. Analiza objęła 85 miast województwa, poza samą stolicą. Okazuje się, że w rankingu najwyższe miejsca zdominowały podwarszawskie miejscowości - najlepszy wskaźnik odnotowały Podkowa Leśna, Łomianki i Grójec. Ale już na 15. miejscu tego rankingu znalazł się Sierpc z subregionu płockiego.
Okazuje się, że ani wielkość miasta, ani jego status administracyjny nie mają takiego znaczenia. - Bliskość stolicy ma największy wpływ na poziom życia naszego województwa. Zdecydowanie wskaźnik najwyższego poziomu życia odnotowały miejscowości położone nie dalej niż 25 km od Warszawy. Korelacja między poziomem życia a odległością od stolicy jest bardzo wyraźna, ale tylko do 100 km. Powyżej tej granicy wskaźnik nieznacznie, ale jednak rośnie - wyjaśniał Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego, podczas konferencji prasowej w płockim oddziale US w Warszawie.
Co decyduje o tym wysokim poziomie życia podwarszawskich miejscowości? Urząd Statystyczny wskazuje na dobrą infrastrukturę społeczną, korzystne warunki mieszkaniowe, przedsiębiorczość mieszkańców. Przybywa tu też nowych ludzi. - W takich miastach nową część mieszkańców stanowią dwie liczne grupy - z jednej strony warszawiacy, zmęczeni wielkomiejskim życiem, w drugiej są osoby z innych części Polski, które przyjeżdżają do Warszawy, ale - ze względu na ceny mieszkań i koszty wynajmu - decydują się na osiedlenie pod Warszawą - wymieniał M. Kałuski.
Badania pokazały też interesujący wynik dla dwóch dużych miast północnego Mazowsza - Płocka i Ciechanowa. Są one, obok Radomia, Ostrołęki i Siedlec, ośrodkami subregionalnymi, różniącymi się potencjałem ludnościowym i ekonomicznym. - Miasta te lokują się w grupie miast o średnim i niskim poziomie życia, a to oznacza, że wielkość miasta i ich rola nie miały większego wpływu na poziom życia mieszkańców. Płock ma wskaźnik niskiego poziomu życia - informował M. Kałuski. Taki wskaźnik uzyskał Płock mimo swoich dwóch atutów, które wyszły w badaniu, czyli największej liczby osób pracujących na 1000 mieszkańców i zagęszczenie sieci kanalizacyjnej. W subregionie płockim Sierpc okazał się jedynym miastem, które odnotowało średni poziom życia. Z kolei najniższy poziom życia w regionie płockim odnotowano w Wyszogrodzie i Drobinie.
- Specyfiką tych badań jest dobór wskaźników. Staraliśmy, by były jak najbardziej przejrzyste i reprezentowały różne sfery życia - zaznaczył Tomasz Zegar, kierownik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Wynik badań może zaskakiwać, ale - jak wyjaśniał T. Zegar - nie można łączyć badań sondażowych z badaniami statystycznymi, bo subiektywne odczucia respondentów nie zawsze pokrywają się obiektywnymi warunkami.