Gimnazjum w Baboszewie świętowało 10. rocznicę nadania imienia Armii Krajowej.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, której przewodniczył bp Mirosław Milewski.
- Mija dekada, odkąd patronem szkoły w Baboszewie została Armia Krajowa. Uczycie się o niej na lekcjach historii, ale też przy okazji szkolnych rocznic czy uroczystości. Wy, jako społeczność parafii i gminy Baboszewo, pamiętacie o swoich bohaterach - każdego roku organizujecie uroczystości z udziałem zasłużonych dla ojczyzny gości, m.in. potomków bohaterów zrzutu z 1943 roku czy członków Światowego Związku Armii Krajowej - mówił w czasie homilii biskup.
Zwrócił uwagę, że bohaterstwo to dziś często cecha podawana w wątpliwość czy nawet wyśmiewana, ale mając za patrona Armię Krajową, nie można nie wiedzieć, że bohaterowie są potrzebni zawsze.
- "Bóg, honor, ojczyzna" - trzy rzeczy, trzy sprawy, których nigdy nie wolno nam się wyrzec, żartować z nich czy uważać za niemodne. Niemodny powinien być brak wiary w Boga, bo bez niej tracimy życiowy fundament i popadamy w nihilizm. Niemodny powinien być brak honoru, bo wtedy stajemy się tylko bezwolnymi, bezrefleksyjnymi wykonawcami cudzych pokoleń. Niemodne powinno być milczenie o miłości do ojczyzny, bo w niej i dla niej żyjemy, dla niej pracujemy i uczymy się, bo ojczyzna jest dobrem wspólnym - akcentował bp Milewski.
Przypomniał, że żołnierze Armii Krajowej uczą nas patriotyzmu. Byli pełni szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar. Byli gotowi do obrony Ojczyzny w chwili zagrożenia. Kochali i pielęgnowali narodową tradycję.
Po zakończonej Eucharystii bp Milewski poświęcił kamień upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski i pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski w czasie Światowych Dni Młodzieży. Następnie zaproszeni goście wraz z młodzieżą przemaszerowali do budynku szkoły. Na czele szły poczty sztandarowe: Światowego Związku Armii Krajowej – obwód Płońsk oraz Publicznego Gimnazjum. Tam także, w 10. rocznicę nadania placówce imienia Armii Krajowej, poświęcono i odsłonięto kamień upamiętniający tych, którzy walczyli o wolną Polskę. W szkole odbyła się uroczysta akademia, z udziałem zaproszonych gości, wśród nich samorządowców. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.