W rocznicę poświęcenia płocka bazylika otrzymała relikwie św. o. Stanisława Papczyńskiego.
- Historia zna wielu świętych i gorliwych spowiedników, którzy sprawując sakrament pokuty i pojednania, wskazywali penitentom drogę do zbawienia. Jednym z takich spowiedników był niedawno kanonizowany św. o. Stanisław Papczyński. Góral spod Nowego Sącza, który idąc za głosem powołania do służby Niepokalanej, założył Zgromadzenie Księży Marianów. O. Stanisław był spowiednikiem, między innymi, króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza papieskiego w Polsce - Antonio Pignatellego, który później został papieżem Innocentym XII - mówił bp Piotr Libera, który przekazał dziś relikwie na ręce proboszcza ks. Stefana Cegłowskiego, podczas uroczystej Mszy św. - Ta forma jego obecności w naszej bazylice niech wspiera i umacnia zarówno spowiedników tutaj posługujących, jak i penitentów szukających daru Bożego przebaczenia - dodał bp Libera.
Ordynariusz płocki przypomniał w homilii, dlaczego katedra nazywana jest matką wszystkich kościołów w diecezji - To tutaj konsekrowani są biskupi. To tutaj, przechodząc przez Bramę Miłosierdzia wierni zyskują odpusty Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. To tutaj, każdego roku, kładą się na posadzce diakoni kończący płockie seminarium, aby przyjąć święcenia kapłańskie i służyć Bogu pracując w różnych parafiach. To tutaj sprawowane są przez płockich biskupów uroczyste nabożeństwa w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. To tutaj pasterze tej diecezji modlą się za lud Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej w czasie najważniejszych świąt w ciągu roku. To tutaj, w ciszy konfesjonałów, dokonuje się cud pojednania człowieka z Bogiem, jedna z najgłębszych tajemnic naszej wiary - wyjaśniał, dziękując jednocześnie księżom - spowiednikom, którzy spędzają długie godziny w konfesjonałach katedry i płockiego sanktuarium.
Dziś przypada 842. rocznica poświęcenia romańskiej katedry na Wzgórzu Tumskim, której dokonał bp Aleksander z Malonne; mija też 113 lat od ponownego jej poświęcenia przez bp. Jerzego Szembeka.