Nowy numer 44/2020 Archiwum

Gdyby Mieszko nie przyjął chrztu...

- Nie mogliśmy w roku jubileuszu w nie podjąć tego tematu - wybrzmiało podczas V Przasnyskiej Jesieni "966-2016".

Piąta edycja odbywających się co roku spotkań historyczno-literackich poświęcona była 1050. rocznicy chrztu Polski. Jak wyjaśnił prowadzący je pomysłodawca i główny organizator kolejnych Przasnyskich Jesieni, regionalista Jan Chmielewski, obchodzony w tym roku w Polsce jubileusz stał się powodem rezygnacji z dominującej wcześniej tematyki regionalnej na rzecz ogólnopolskiej.

Okoliczności, w jakich doszło do najdonioślejszego w dziejach naszego kraju wydarzenia, przybliżyła zgromadzonej w Klubie Otwartego Umysłu Miejskiego Domu Kultury publiczności w prelekcji "Ponad tysiąc lat temu" Julita Chmielewska, studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prywatnie córka organizatora spotkania. – Czy Mieszko mając wokół za sąsiadów niechrześcijan musiał przyjąć chrzest i nową, obcą wiarę? Co skłoniło go do przyjęcia chrztu? Co by było, gdyby Mieszko trwał przy wierze przodków i nie przyjął chrześcijaństwa? Czy dzisiaj byli byśmy Polakami? – pytała prelegentka. Szukając odpowiedzi na postawione pytania zauważyła, że jeden Kościół dla całego państwa ułatwił wykrystalizowanie się jednego narodu.

Jan Chmielewski scharakteryzował obchody Milenium chrztu Polski w 1966 r. zwracając też uwagę na organizowane w konfrontacji do nich przez władze PRL uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wydarzenia sprzed pół wieku przybliżyły także filmy dokumentalne z tamtego okresu.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Piotr Kaszubowski, przedstawił prelekcję "Rozwój sieci parafialnej w rejonie Przasnysza od wczesnego średniowiecza", w której pokazał m.in. jak bardzo na przestrzeni wieku zmieniało się terytorium dekanatu przasnyskiego.

Przasnyską Jesień uświetniły wiersze zaprezentowane przez poetów z Grupy Historyczno-Literackiej "Styl", która wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zorganizowała spotkanie oraz hymn jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, zaśpiewany przez ucznia Szkoły Podstawowej w Lesznie Mateusza Sosnowskiego. Uczestnicy spotkania mogli również zwiedzić specjalnie przygotowaną na ten wieczór okolicznościową wystawę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama