- Św. Jan Paweł II mówił, że owszem, można zrezygnować z logiki daru, ale za jaką cenę. Pamiętajmy o tej cenie… - zwracał uwagę ks. prof. Henryk Seweryniak podczas Mszy dla akademików.
W katedrze bp Piotr Libera przewodniczył dziś Mszy św. z udziałem władz uczelni wyższych z terenu diecezji płockiej, w tym z Płocka, Ciechanowa i Pułtuska.
Kazanie wygłosił ks. prof. Henryk Seweryniak, który odwołując się do słów przeczytanej w czasie liturgii Ewangelii, mówił o logice wdzięczności, którą powinien kierować się chrześcijanin.
- Mamy być ludźmi, którzy żyją z logiki wdzięczności, którzy żyją logiką daru. Ludźmi, którzy uważają, że nie wystarczy tylko logika czystej sprawiedliwości, logika dokładnie postawionego stopnia, bo jest potrzebna również logika obdarowania. To jest również istota chrześcijaństwa. I to tak bardzo wyraźnie odnosi się również do naszego życia. W życiu to oznacza tyle - nie ty sobie dajesz życie, nie ty dajesz życie i nie ty możesz je odebrać. Pamiętajmy o tym! - mówił kapłan.
- Oczywiście można zrezygnować z tej logiki - mówił dalej ks. prof. Henryk Seweryniak. - Św. Jan Paweł II mówił - wolno, można, tylko za jaką cenę? Pamiętajmy o tej cenie, nawet wtedy, gdy uczymy literaturoznawstwa, historii, psychologii, pedagogiki, medycyny, technologii maszyn… Pamiętajmy o tym w Płocku, Ciechanowie, w Pułtusku… - zauważył.
Po Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku akademickiego przedstawiciele środowisk uczelnianych udali się pod pomnik papieski przy katedrze. U stóp wizerunku Jana Pawła II kwiaty złożył prezydent Andrzej Nowakowski, bp Piotr Libera wraz z ks. Stefanem Cegłowski, proboszczem parafii katedralnej.
Odmówiono wspólnie modlitwę dziękczynną za papieża Jana Pawła II, a po niej zabrzmiała „Barka”. Przy pomniku nie zabrakło płockich harcerzy.
Ta niedziela przeżywana jest w całej Polsce jako 16. Dzień Papieski. Również w Płocku można było spotkać wolontariuszy z puszką opatrzoną charakterystycznym logo Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której stypendyści nazywani są "żywym pomnikiem św. Jana Pawła II". W zbiórkę na terenie Płocka włączyli się m.in. harcerze i duszpasterstwo Petroklezja ze Stanisławówki.
Obchody Dnia Papieskiego to w Płocku także ważny punkt Dni Kultury Chrześcijańskiej. Dziś w Muzeum Diecezjalnym odbyła się promocja wydawnictwa „Pontyfikał - odzyskana perła płockiego średniowiecza”, poświęconego bezcennej XII-wiecznej księdze liturgicznej biskupów płockich, odzyskanej w tym roku przed diecezję.
O skomplikowanych dziejach utracenia w czasie wojny i odzyskania rękopisu po 75 latach, a także o znaczeniu tego zabytku mówił ks. prof. Henryk Seweryniak. Wyjaśniał m.in. że pontyfikał należy do rodziny pontyfikałów zachodnich i był księgą używaną w Kościele płockim przez biskupów od XII do XV wieku, aż do biskupa Erazma Ciołka, o czym świadczą dopiski na marginesie. Zaznaczył też, że Pontyfikał Płocki stawia przed badaczami wiele pytań.