Nowy numer 28/2018 Archiwum

Od "Bogurodzicy" do "Ave Maria"

Koncertem muzyku klasycznej uczczono w Przasnyszu 1050. rocznicę chrztu Polski.

W świątyni parafii Chrystusa Zbawiciela zabrzmiały utwory z naszego repertuaru narodowego.

- Chrzest, który przyjęła Polska, rozpoczął nową erę nie tylko w sferze, religijnej czy politycznej, ale też w sferze kultury muzycznej. Z nowo przyjętą wiarą trafiły do naszego kraju osiągnięcia muzyczne zachodniej Europy. Objawiły się one w postaci chorału gregoriańskiego, czyli jednogłosowych śpiewów liturgicznych - zauważył prowadzący koncert Łukasz Motyka.

Przypomniał też, że "Bogurodzica", którą wykonano na początku, traktowana była przez śpiewające ją średniowieczne rycerstwo nie tylko jako hymn narodowy, lecz także jako modlitwę. Publiczność usłyszała także m.in. takie utwory jak "Pieśń wieczorna" i "Znasz-li ten kraj" Stanisława Moniuszki, Polonez Michała Kleofasa Ogińskiego, "Piosenkę litewską" i Nokturn Es-dur Fryderyka Chopina czy Ave Maria Michyała Lorenca. Wystąpili Katarzyna Girla - sopran, Wojciech Winnicki - tenor, Wiktor Brzuchacz – organy, i wspomniany już Łukasz Motyka - klarnet.

Koncert zorganizowały parafia Chrystusa Zbawiciela, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Fundacja SCALAM - Prostujemy drogi życia.

Ci sami muzycy wystąpili też tego samego dnia w kościele parafialnym w Czernicach Borowych w koncercie z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach cyklu koncertów patriotycznych "Ku wolności". Artyści zaprezentowali tam pieśni patriotyczne i żołnierskie z lat 1830-1945.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma