Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zaśpiewajmy o świętym z Rostkowa

Do rąk przybywających do Przasnysza uczestników Światowych Dni Młodzieży trafi oryginalna pamiątka.

Płyta "Ad maiora natus sum" to zbiór pieśni i modlitw do św. Stanisława Kostki, wybranych i wykonanych przez Juliusza Jakóbiaka, organistę z parafii ojców pasjonistów w Przasnyszu. Jego rodzinną miejscowością jest Rostkowo przez co, jak mówi, czuł się wewnętrznie zobligowany do przygotowania takiego zbioru. – Św. Stanisław Kostka zawsze był bliski memu sercu, a pieśni zbierałem przez lata, jeszcze kiedy pracowałem jako organista w Rostkowie i Ciechanowie – opowiada Juliusz.

Pomysł stworzenia płyty od razu poparła jego żona, Swietłana Sindochan, której od razu się on spodobał. – Bardzo dobrze, bo na całej planecie Ziemia nie ma takiego zbioru pieśni w jednym miejscu – mówi Swietłana. - Podtrzymałam go z tym pomysłem, dostał ode mnie wsparcie i zaczęliśmy działać.

Prace nad płytą rozpoczęły się półtora roku temu. Przez ten czas Juliusz wyszukał w internecie i w różnych śpiewnikach, a następnie wybrał 15 pieśni i modlitw, wśród których znalazły się utwory od XVII wieku po czasy współczesne. Później przyszedł czas na prace nagraniowe. Zgodnie z obietnicą działania męża wspierała na każdym kroku żona. W rezultacie powstało dzieło o charakterze rodzinno-przyjacielskim. Większość pieśni, które znalazły się na płycie, akompaniując sobie na organach śpiewa Juliusz. Jedną z nich przełożyła na rosyjski i zaśpiewała Swietłana, która muzyką zajmuje się zawodowo. Modlitwy za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki czyta brat organisty, Bartosz. Na płycie jest też pieśń w języku angielskim, w przekładzie i w wykonaniu Pawła Stawińskiego. Pomogli również znajomi i przyjaciele opracowując szatę graficzną okładki i udostępniając studio nagraniowe.

Szukając sponsorów Juliusz i Swietłana trafili do przasnyskiej Fundacji SCALAM, gdzie spotkali się z propozycją, aby płyta ukazała się na Światowe Dni Młodzieży. Zgodzili się i w związku z tym, jak przyznają, pracę trzeba było przyspieszyć, ale dzięki temu płyta ukazała się wcześniej, niż przypuszczali. Jej wydanie wsparły też sanktuarium w Rostkowie, miasto Przasnysz, gmina Czernice Borowe i parafia św. Stanisława Kostki w Przasnyszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy