Nowy numer 3/2019 Archiwum

Wtedy Maryja przyszła do nas

To było wielkie, maryjne poruszenie w całej diecezji, a jego żywe duchowe owoce trwają do dziś.

Przypomnijmy, od 29 czerwca do 6 lipca 1996 roku figura Matki Bożej Fatimskiej nawiedziła nasza diecezję. Szlak nawiedzenia prowadził od Osieka, przez Rypin, Dobrzyń n. Drwęcą, Sierpc, Skrwilno, Skępe, Dobrzyń n. Wisłą, Żuromin, Raciąż, Strzegowo, Mławę, Duczymin, Grudusk, Przasnysz, Ciechanów, Maków Mazowiecki, Pniewo, Nasielsk, Pułtusk, Zakroczym, Bodzanów, Czerwińsk, Gąbin, Bielsk, Smardzewo, Płońsk, Gostynin i Płock.

- To było siedem niesamowitych dni. W tak krótkim czasie figura Matki Bożej nie mogła nawiedzić każdej parafii, ale zatrzymała się we wszystkich dekanatach, a wtedy było ich więcej, niż obecnie - opowiada ks. Marek Smogorzewski, który wówczas był dyrektorem wydziału duszpasterskiego kurii i koordynatorem maryjnego wydarzenia. - W mniejszych dekanatach, w ciągu dnia, nawiedzenie trwało trzy godziny, ale na miejsce spotkania z Maryją szły chyba piesze pielgrzymki z każdej parafii. Niezwykłe były wieczory i noce. Wtedy figura Matki Bożej zatrzymywała się w większych miastach. Wciąż mam w oczach te tłumy wiernych z różańcem i lampionem w ręku! - wspomina ks. inf. Marek Smogorzewski, ówczesny dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Cieszą owoce tamtych odwiedzin Maryi, bo to zaledwie tygodniowe wydarzenie pozostawiło trwałe i żywe duchowe ślady w naszej diecezji. W bardzo wielu parafiach zaczęto organizować nabożeństwa fatimskie, odrodziła się praktyka pierwszych sobót miesiąca, do kościołów sprowadzono figury Matki Bożej z Fatimy, ożywiły się koła Żywego Różańca oraz ruchy i stowarzyszenia, a wśród nich reaktywowana Akcja Katolicka, jako wotum wdzięczności za nawiedzenie, w Ciechanowie powstała parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej, w której zbudowano kościół pw. św. Jana Pawła II - to wszystko pokłosie fatimskich odwiedzin Maryi sprzed 20 laty.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy