Pod znakiem 1050. rocznicy chrztu Polski i Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich przebiegał Czwarty Przasnyski Jarmark Staropolski.
Imprezę rozpoczął barwny korowód postaci w historycznych strojach, który przy dźwiękach średniowiecznej muzyki przeszedł wokół rynku. Na czele, w towarzystwie bp. Jordana oraz w otoczeniu swego dworu kroczyli księżna Dobrawa i książę Mieszko I, których role zagrali członkowie wielkopolskiej Drużyny Wojów Piastowskich "Jantar". Oni również wystąpili w inscenizacji chrztu księcia Polan. Doniosłość tego wydarzenia podkreślił występujący w roli Mieszka witeź drużyny, Albert Kiszkurno.
Uczestniczące w korowodzie reprezentacje sześciu miast stanęły do rywalizacji Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. Zmagania były chwilami bardzo zacięte. Uczestnicy rywalizowali w różnych, wzorowanych na średniowiecznych konkurencjach. Zwyciężyła reprezentacja Sannik, która nieznacznie wyprzedziła Przasnysz. Kolejne miejsca zajęły Warka, Zwoleń, Góra Kalwaria i Ostrów Mazowiecka.
Na rynku stanęły kramy rzemieślników i kupców, stoiska z rękodziełem i tradycyjnymi potrawami. Każdy mógł nie tylko zobaczyć, jak wyglądały warsztaty pracy średniowiecznych mistrzów, lecz także spróbować swoich sił w rzemiośle. Chętnych nie brakowało, podobnie jak amatorów rycerskich walk. W ten sposób przypomniano czasy największej świetności Przasnysza, kiedy uznawany był za trzecie po Warszawie i Płocku miasto ma Mazowszu, słynące jako największy w tej dzielnicy producent piwa.
Organizatorzy jarmarku przygotowali wiele różnorodnych atrakcji, wśród których znalazły się koncert muzyki średniowiecznej, pokaz i nauka tańców dworskich, gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych.
Jeszcze zanim zapadł zmrok, w ramach przesuniętych na ten dzień Nocy Muzeów oraz Nocy Bibliotek swoje podwoje otworzyły Muzeum Historyczne i Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie również czekało wiele atrakcji, wśród których znalazły się projekcje filmów, warsztaty plastyczne, gry i zabawy edukacyjne. W muzeum, które zaproponowało zwiedzanie wystaw: Złoty Wiek Przasnysza, Wielka Wojna w Przasnyszu.
Odbyły się także: wieczór autorski poetki Bożenny Parzuchowskiej "Mój widnokrąg", z udziałem aktorów Teatru Trzech Pokoleń oraz promocja książki Marii Weroniki Kmoch "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec".
Wojciech Ostrowski