Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zamki na płótnie

Utrzymane w odcieniach sepii grafiki, przeniesione na płótno prezentują budowle z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego, a właściwie ich misterne wizualizacje. Prace zespołu specjalistów, w tym grafików i archeologów z Litwy, można oglądać od wczoraj w Muzeum Diecezjalnym.

Jak wyglądały archikatedra wileńska za czasów Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda czy samo miasto w 1600 roku? Jak prezentował się zamek w Krewie, gdzie w 1385 r. podpisano Unię Krewską? W tak odległą wycieczkę w głąb historii zabierze nas najnowsza wystawa, otwarta w płockim Muzeum Diecezjalnym.

Z inicjatywy Antanasa Vaičekauskasa kilka lat temu powstał oryginalny projekt graficznego odtworzenia z dbałością o detale wyglądu dawnych zamków Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wystawa to owoc pracy zespołu specjalistów, m.in. artystów grafików, archeologów, architektów, którzy w oparciu o zachowane przekazy, dokumenty i materialne pozostałości tych budowli starali się je graficznie zrekonstruować z zastosowaniem techniki 3D i ostatecznie odtworzyć na płótnie.

Wystawa jest własnością Muzeum Historycznego w Trokach, a trafiła do Polski dzięki współpracy marszałka województwa warmińsko-mazurskiego z litewskim ministerstwem kultury i instytucjami. Gościła już m.in. w Olsztynie i Grunwaldzie. W płockim Muzeum Diecezjalnym otworzył ją m.in. dyrektor Muzeum Historycznego w Trokach, który opowiedział krótko o projekcie, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak zamki wyglądały w czasach Mendoga czy Księcia Witolda. - Te obrazy to nie tylko grafika. Proszę popatrzeć na detale, one są bardzo ciekawe. Mamy wrażenie, jak te mury były kiedyś duże - zauważył dyrektor muzeum.

Jak napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników wernisażu marszałek województwa, ta wystawa „opowiada” w istocie nie tylko o pełnej chwały historii Państwa Litewskiego, ale jest też okazją do przypomnienia od kilkuwiekowych związkach Polski z WK Litewskim, oraz ich wspólnym wysiłku walki z zagrożeniem krzyżackim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy