Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kobieta potrzebna w Kościele

Spotkanie z dr Moniką Waluś zainaugurowało w Przasnyszu cykl spotkań dla pań.

Prelegentka jest teologiem, wykładowcą dogmatyki na UKSW oraz w wyższych seminariach duchownych ojców kapucynów w Krakowie i diecezjalnym w Płocku, a także członkiem Towarzystwa Mariologicznego.

Zdaniem dr Waluś tematy kobiece są w tej chwili w Kościele bardzo nośne, dlatego zaproponowała licznie przybyłym słuchaczkom skrótowe przedstawienie, na czym powinno opierać się nauczanie o kobietach od strony biblijnej oraz w nauczaniu Kościoła.

Przypomniała, że jako pierwsza terminu "geniusz kobiety" użyła bł. Marcelina Darowska, od której wziął go później św. Jan Paweł II. Uznawała też , że to jak w narodzie traktuje się kobiety dowodzi tego, czy naród stoi wysoko, czy upada.

- Mam takie doświadczenie, że ludzie pobożni więcej potrafią wymienić pań z telewizji i feministek niż kobiet Kościoła, choć są ciekawe i z charakterem - wyznała prelegentka.

Swoje rozważania zaczęła od omówienia, jak pokazuje kobiety Ewangelia. - Jezus nie robił różnicy między kobietami i mężczyznami, co może nawet być dziwne w stosunku do wymagań ówczesnej kultury - zauważyła prelegentka.

Jako ewenement określiła Jego spotkanie z kobietą z krwotokiem, której Jezus pozwala do siebie podejść i którą całkowicie akceptuje, choć według wymogów ówczesnej kultury, powinien zostać zachowany między nimi duży dystans.

Chrystus nauczał zarówno mężczyzna jak i kobiety. Wysyłał kobiety, aby mówiły o nim, co mogło być uważane za niezwykłe jeszcze w dużo późniejszych czasach. Jedną z posłanych była - co jeszcze bardziej oryginalne - Samarytanka.

Najwięcej na temat kobiet w Kościele nauczał św. Paweł. Dr Waluś zwróciła uwagę, iż ten faryzeusz, nauczony dystansu do kobiet, jako nawrócony wyznawca Chrystusa szedł do kobiet i głosił im słowo Boże.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama