Miasta i miejscowości, które już zasmakowały w orszakowym święcie, chcą kontynuować tę tradycję. Każdego roku dołączają też nowe miejsca na mapie naszej diecezji, które chcą także mieć swoje uliczne jasełka.
Atrakcji nie brakuje... Szopka ze zwierzętami, stroje z teatralnej garderoby, bractwa historyczne, kolędowanie na żywo, jasełka, konkursy to składniki naszych marszów, które przejdą w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Wszystko po to, by wspólnie wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.
Gostynin. Orszak Trzech Króli, który przejdzie tu po raz drugi, podąży w przeciwnym kierunku, niż w poprzednim roku. Tym razem mieszkańcy Gostynina spotkają się w parafii św. Marcina, o godz. 11.30 na Mszy św. Po liturgii pochód z Trzema Królami podąży do parafii pw. Miłosierdzia Bożego (ul. Polna) gdzie wszyscy oddadzą hołd Dzieciątku Jezus.
Nasielsk. Sceną odczytania edyktu Cezara Augusta na schodach przed kościołem parafii św. Wojciecha rozpocznie się drugi nasielski Orszak Trzech Króli (godz. 11.15). Barwny korowód przemaszeruje pod pomnik Ojca św. na Skwerze św. Jana Pawła II, gdzie wspólnemu kolędowaniu będzie przewodniczył chór parafialny „Lira”. W tym miejscy też odbędzie się hołd Dzieciątku Jezus, a życzenia noworoczne złożą: proboszcz parafii i burmistrz miasta. Orszak powróci do kościoła, gdzie w południe rozpoczną się jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. S. Starzyńskiego. Kulminacją obchodów Święta Objawienia Pańskiego będzie Msza św.
Płock. Piąty orszak w stolicy diecezji po raz pierwszy przejdzie ulicami handlowej dzielnicy miasta Podolszyce. Wyruszy o godz. 11 z parafii Świętego Krzyża (ul. Gen. Kutrzeby, Podolszyce Północ) przetnie trasę wylotową na Warszawę i dotrze do parafii pw. św. Wojciecha (ul. św. Wojciecha, Podolszyce Południe), gdzie zostanie odprawiona Msza św., pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. W trakcie przejścia zostaną zaprezentowane 4 scenki orszakowe, m.in. przy jednej z galerii handlowych i szkołach podstawowych. W płockim Orszaku obok Trzech Króli i Świętej Rodziny zobaczymy także Mieszka i Dąbrówkę, w nawiązaniu do 1050 -lecia Chrztu Polski. Mędrcami ze Wschodu będą: ks. Krzysztof Jaroszewski, Andrzej Żabka z Gąbina oraz, jako król afrykański, Ejiofor Namaka, lekarz pracujący w Warszawie. Nad płockim świątecznym marszem 6 stycznia patronat objęli: Biskup Płocki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta, oraz Starosta, który ufundował orszakowe korony i stroje.
Płońsk. Pochód z Trzema Królami poprzedzi tu Msza św. o godz. 11.30 w parafii św. Michała Archanioła, w centrum miasta. Po liturgii, ok. godz. 12.30 Orszak ruszy ul. Płocką w stronę Miejskiego Centrum Kultury, i tu zatrzyma się, by obejrzeć orszakową scenkę. Następnie przejdzie ul. Kopernika do parafii św. Maksymiliana, gdzie zostanie oddany pokłon Dzieciątku. Tu będzie czekała, szczególnie na najmłodszych, żywa szopka. Swoją obecność w czasie ulicznych jasełek zapowiedzieli motocykliści z IPA Płońsk. Będą też zespoły muzyczne, które poprowadzą wspólny śpiew kolęd.
Przasnysz. W tym mieście orszak przejdzie ulicami po raz trzeci. Z parafii: św. Wojciecha, św. Stanisława Kostki i Chrystusa Zbawiciela wyruszą kolejno poszczególne orszaki na czele z królami: Kacprem (czerwony), Baltazarem (niebieski) i królem Melchiorem (zielony). Monarchowie będą jechać tak jak w zeszłych latach konno, a kulminacja święta odbędzie się na miejskim rynku (ok. godz. 13). Podobnie, jak poprzednio jedną z atrakcji będzie szopka z żywymi zwierzętami, usytuowana przy ratuszu. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowuje Chór Orszakowy, złożony z parafialnych grup muzycznych, chórów, zespołów.
W organizację Orszaku zaangażowane są różne grupy parafialne, takie jak Domowy Kościół, Akcja Katolicka, przedstawiciele przasnyskich parafii ale także grupa rekonstrukcyjna, harcerze, dzieci, młodzież szkolna, nauczyciele, grupy muzyczne, strażacy oraz policja. W trakcie wspólnego świętowania rozdawane będą gorące napoje i posiłek.
Pułtusk. To już 4 raz, jak ulicami tego miasta przejdzie OTK. Wszystko rozpocznie się w bazylice pułtuskiej, przy najdłuższym rynku w Europie. Przed godz. 12 przybędą tu Trzej Królowie i wezmą udział we Mszy św. Po Eucharystii najmłodsi prześlą Jezusowi całuska, a Orszak wyruszy w stronę kościoła szkolnego, gdzie uczestnicy zobaczą scenkę „Odwiedzin u Heroda”. Cześć Dzieciątku oddadzą wszyscy przy stajence, która stanie przed ratuszem.
Radzanów nad Wkrą. Po raz trzeci tutejsza parafia św. Rocha włącza się w inicjatywę Orszaku Trzech Króli. Marsz rozpoczyna się o godz. 12 w kościele parafialnym i przejdzie na rynek; częścią tych ulicznych jasełek będą także scenki orszakowe. Zakończeniem OTK będzie Msza św.
Rypin. W południe na placu Nowy Rynek zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański i Orszak trzech Króli ruszy do kościoła parafii św. Stanisława Kostki, zatrzymując się na kilku stacjach, by zobaczyć scenki orszakowe. Przy kościele będzie czekała na wszystkich żywa szopka. Tu odbędzie się scena pokłonu Dzieciątku i wspólne kolędowanie. Marsz zakończy Msza św. o godz. 13. W rypińskim OTK zapowiedzieli swój udział m.in. młodzi członkowie grupy rekonstrukcyjnej, działającej przy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Orszak zapowiada się szczególnie barwnie, bo jak zapewniają organizatorzy, udało się załatwić wypożyczeniem strojów z teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Sierpc. O godz. 13 sprzed klasztoru wyruszy pierwszy barwny korowód, który będzie się powiększał o kolejne orszaki, wychodzące po Mszach św. z dwóch pozostałych sierpeckich parafii: farnej i tzw. kościoła szkolnego (trzeci król czeka na ul. Piastowskiej). Pełen Orszak dotrze do Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. To trzeci Orszak Trzech Króli w Sierpcu.
Orszak rodzi się…
Maków Maz. Po raz pierwszy makowianie przejdą w Orszaku Trzech Króli. O godz. 11 na rynku odbędzie się uroczyste powitanie Trzech Króli; potem ruszy ulicami: Kościuszki, Kilińskiego i Kościelną do parafii św. Józefa, gdzie zostanie oddany pokłon Dzieciątku. W południe w kościele parafialnym rozpocznie się Msza św., a poprzedzi ją występ dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2.
Po raz pierwszy Orszaki Trzech Króli przejdą także w Tłuchowie (początek godz. 11), Raciążu (po Mszy św. o godz. 11.30 przejdzie pod ratusz miejski, na czele z Trzema Królami), Popowie (Samochodowy OTK wyruszy po Mszy św. o godz. 11 z Popowa do Jackowa, gdzie zostanie przygotowana stajenka), Żurominie (wyruszy o godz. 11 sprzed liceum do kościoła parafii św. Antoniego i zakończy się Mszą św. oraz jasełkami), Obrytem (wyjdzie o 11.45 sprzed budynku szkoły i zakończy się Mszą św. w kościele) oraz parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy (przejście ze szkoły do kościoła na Mszę św. o godz. 10.30).
am, ao