Twórczość potrzebuje promocji

W Przasnyszu uhonorowano twórców i ludzi kultury, którzy promują ziemię przasnyską.

Nadawane przez działającą przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej kapitułę medale w tym roku otrzymali: Marek Karolski (w kategorii Twórca Uznany), Maria Weronika Kmoch (w kategorii Debiut) oraz Mazowiecki Instytut Kultury (w kategorii Medal Honorowy). Kapituła postanowiła przyznać w tym roku także dyplom uznania za pracę artystyczną dla Marii Anny Małkowskiej, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Jednorożcu.

Marek Karolski jest instruktorem teatralnym, aktorem i muzykiem rockowym. Gra profesjonalnie na gitarze, perkusji, jest również kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Od lat współpracuje z zespołami muzycznymi Przeciąg, KropLufka, Kamienne Ogrody. Prowadzi studio nagrań oraz klub edukacji muzycznej, pracuje jako instruktor muzyki, realizator dźwięku, prowadzi warsztaty gry na gitarach i instrumentach perkusyjnych oraz warsztaty wokalne. Chętnie współpracuje z młodymi muzykami dzieląc się wiedzą opartą na swoim wieloletnim doświadczeniu zarówno na scenie jak i w studiu.

Maria Weronika Kmoch jest studentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskim, jest z zamiłowania historykiem regionalistką i popularyzatorką historii lokalnej. Hobbistycznie bada przeszłość Kurpiowszczyzny, szczególnie rodzinnej gminy Jednorożec. Jest autorką wielu publikacji, m.in. wydanej właśnie książki "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec", będącej efektem projektu realizowanego w ramach stypendium dla szczególnie uzdolnionych studentów, przyzwanego przez starostwo powiatowe w Przasnyszu.

Mazowiecki Instytut Kultury od wielu lat wspiera przasnyską kulturę. Najbardziej spektakularnym wspólnym działaniem jest realizowany w Przasnyszu projekt "Festiwal Fabryka Światła". Medal dla instytutu odebrał Sławosz Balcerzak - kierownik Działu Galerii i Wystaw.

Dziesięcioletnią historię przyznawania medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego przybliżyła prezentacja multimedialna. Jak wyjaśnił prowadzący spotkanie Krzysztof Gadomski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, przewodniczący komisji konkursowych i pomysłodawca medalu idea jego przyznawania pojawiła się podczas przygotowywania w Muzeum Historycznym 10., jubileuszowej wystawy poświęconej Stanisławowi Ostoi-Kotkowskiemu. – Wraz żoną Agnieszką mieliśmy nadzieję, że postać ta będzie motorem napędowym, jeśli chodzi o naszą kulturę i promowanie miasta – mówił Krzysztof Gadomski. – Pomyśleliśmy też wtedy żeby ludzi, którzy działają na naszym terenie w jakiś sposób zauważać i nagradzać za to, co robią. Promując miasto poświęcają oni swój czas, a jednocześnie robią wspaniałe rzeczy w dziedzinie sztuki. Tak wpadłem na pomysł, żeby taki medal przyznawać. Projekt wykonał mój przyjaciel, przasnyski artysta plastyk, Krzysztof Miecznikowski. Na początku wydawało się, że za kilka lat nie będzie komu dawać tych medali. Teraz okazuje się, że mamy bardzo wielu kandydatów. Czasami zastanawiamy się czy nie przyznać medali w jednej kategorii dwóm osobom. Chciałbym też, aby szły za tym jakieś stypendia. Pomimo tego, że jest to odlew z brązu, ciężki medal, nie ma za to ciężkich pieniędzy. Ale cieszę się i z tego, co jest, że medal znalazł uznanie i z roku na rok zgłaszanych jest coraz więcej kandydatur – opowiadał pomysłodawca.

Wśród laureatów medalu na przestrzeni minionej dekady znaleźli się m.in. znana aktorka Anna Milewska, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, lekarz, pisarz i działacz społeczny Alfred Borkowski, Grupa Rekonstrukcji Historycznej14 Pułku Strzelców Syberyjskich.

Uroczystość, która odbyła się w Klubie Otwartego Umysłu Miejskiego Domu Kultury, uświetnił koncert kolęd w wykonaniu solistek Miejskiego Domu Kultury. Wystąpiły też uhonorowana dyplomem Maria Anna Małkowska oraz Ewa Weronika Nizielska, która w zeszłym roku otrzymała medal w kategorii Debiut. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą życiu i twórczości Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, który był światowej sławy artystą plastykiem, prekursorem sztuki laserowej i grafiki komputerowej. Medale jego imienia przyznawane są od 2006 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Ostrowski