- Wszystkie nasze nadzieje to Matka Najświętsza. Gdy przeżywamy dobę nawiedzenia, nie chodzi o chwilowy zachwyt, ale sięgnięcie chociażby do Ślubów Narodu Polskiego i o naszą duchową odnowę - mówił bp Roman Marcinkowski.
Pozdrawiając obraz Czarnej Madonny, ks. proboszcz Andrzej Chmieliński wspominał, że 40 lat temu w swym rodzinnym mieście witał wizerunek jasnogórski w imieniu dzieci, a teraz czyni to jako duszpasterz parafii św. Stanisława. - Bądź dla nas Matką dobrej rady - prosił. - Niech to, co dzieje się przez obecność ikony Matki Bożej, będzie w nas trwałe i żywe - mówił ks. Chmieliński.
- To dzieło nawiedzenia, w którym uczestniczy dzisiaj wasza parafia, ukazuje nam, czym jest macierzyńska opieka Maryi. Oto Matka wychodzi ze swego jasnogórskiego sanktuarium i przybywa do każdej wspólnoty parafialnej. W ten sposób szczególnie okazuje się nam Matką - mówił w czasie Mszy św. bp Roman Marcinkowski.
W kazaniu przypomniał, że w historii polskiego narodu Maryja broniła nas i pozwalała doświadczyć swej opieki w różnych momentach dziejów. Dowodem tej opieki jest obrona Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego i Jasnogórskie Śluby Narodu, przygotowane przed kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
- I dziś, w naszym spotkaniu z Matką i Królową chodzi nie tylko o chwilowe wzruszenie, ale o odmianę życia, abyśmy nie byli tylko z nazwy narodem katolickim. Prymasowi Wyszyńskiemu chodziło bowiem o wyzbycie się wad narodowych. Zwalczyć to rozdwojenie i zdobyć pion moralny, nauczyć się zwyciężać siebie, zdobyć męstwo wiary i życia moralnego: to wciąż aktualne duchowe cele nawiedzenia obrazu jasnogórskiego - mówił biskup.
- Niech to nawiedzenie pogłębi naszą więź z Bogiem, przyniesie odnowę moralną i religijną - życzył wiernym z Klukowa.
Obraz nawiedzenia stanął w świątyni, która od 1965 roku nosi wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej, doba nawiedzenia ma więc miejsce w 50 lat od rozpoczęcia budowy kościoła. Również jeden z dzwonów nosi imię Matki Bożej Częstochowskiej i napis: "Ufundowano mnie ku czci Matki Najświętszej Królowej Polski, patronki tutejszej świątyni w I rocznicę jej konsekracji, dziękując naszej Matce za macierzyńską opiekę. Imię moje Maryja Królowa Polski. Roku Pańskiego 2003", oraz wezwanie: "Maryjo, Królowo Polski, opiekuj się naszą parafią i świątynią poprzez wszystkie wieki".
hm, wp
O czuwaniu przed Matką opowiadają mieszkańcy płockiej parafii św. Wojciecha.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.