Jesteśmy razem z nimi

Zbliżają się Zaduszki organizowane przez Caritas Diecezji Płockiej dla rodzin zmarłych w hospicjum stacjonarnym i hospicjach domowych. Już w najbliższą niedzielę w katedrze płockiej odbędzie się Msza św. w ich intencji.

- Listopad to taki szczególny moment w roku, gdy spędzamy więcej czasu na cmentarzu. Chcemy zwłaszcza w tym okresie wyjść naprzeciw tej potrzebie ludzi, których bliscy odeszli w naszych placówkach i wspólnie modlić się, wspominać ich bliskich. Tak, by wiedzieli, że poza rodziną jest jeszcze ktoś, kto o nich pamięta - mówi ks. Szczepan Bugaj, dyrektor płockiej Caritas.

Co roku ta największa w diecezji organizacja charytatywna wysyła zaproszenia na Mszę św. zaduszkową do rodzin osób, które zmarły w mijającym roku w placówkach hospicyjnych prowadzonych przez Caritas. - W tym roku zaprosiliśmy też rodziny, bliskich zmarłych, którzy byli pod opieką naszych domowych stacji hospicyjnych - z Mławy, Pułtuska, Nasielska, Przasnysza - dodaje ks. Bugaj. W tym roku odbędzie się w najbliższą niedzielę, 8 listopada, w bazylice katedralnej o godz. 16.

Jak przypomina Anna Lewandowska, kierownik placówki, organizowanie takiej Mszy św. i wspólna modlitwa pracowników z rodzinami zmarłych pacjentów wynika z istoty działalności hospicyjnej. - Hospicjum zapewnia opiekę chorym terminalnie, zarówno medyczną, jak i duchową. Jesteśmy zobowiązani do obejmowania opieką duchową także tych, którzy pozostali. Chcemy się modlić z tymi rodzinami, powspominać tych, którzy odeszli. Między rodzinami i nami tworzy się pewna więź - mówi Anna Lewandowska.

Dodaje też, że część osób, które miały swoich bliskich w tym hospicjum, wraca tu jako wolontariusze. - Słyszymy czasem: "Pokazaliście, jak pokonywać ten trudny czas". Niektórzy mówią, że mają taki dług do spłacenia i w ten sposób chcą go oddać.

Hospicjum stacjonarne Caritas w Płocku dysponuje 13 łóżkami, natomiast zakontraktowanych w NFZ jest 9 łóżek. Kontrakt z NFZ obejmuje też 56 osób w hospicjum domowym w Płocku i okolicach, przy czym liczba osób potrzebujących takiej opieki jest znacznie większa. Średnio w roku Caritas Płocka świadczy taką pomoc w domach około siedemdziesięciu pacjentów. Jak przyznaje Anna Lewandowska, lista oczekujących na przyjęcie do takiego hospicjum nie maleje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am