List z przeszłości

Od września do pierwszych dni listopada mieszkańcy Mławy mieli szansę zdeponować swoje pamiątki i materiały, które chcą przekazać kolejnym pokoleniom. Depozyty, specjalnie oznaczone, zostaną zamknięte w tzw. skrzyni czasu, zakopanej w Święto Niepodległości na rynku miejskim.

- Nie wiemy oczywiście, co wydarzy się przez 100 lat. To czas około trzech pokoleń, ale jesteśmy optymistami. Mamy nadzieję, że losy potoczą się dobrze i ta skrzynia będzie mogła być otwarta przez następne pokolenia mławian. To jest forma zachowania pamięci, przekazania czegoś potomnym dostępna dla każdego - mówi Magdalena Grzywacz, rzecznik mławskiego ratusza.

Właśnie na sto lat ma zostać zamknięta i zakopana mławska skrzynia czasu, przygotowywana z inicjatywy burmistrza miasta Sławomira Kowalewskiego. To forma tzw. kapsuły czasu, czyli pojemnika, umieszczanego przy okazji ważnych wydarzeń dla jakieś społeczności, np. wmurowania kamienia węgielnego, zakończenia dużych prac, jubileuszy. W takiej kapsule zamyka się np. dokumenty erekcyjne, listy, a nawet artefakty.

Mławska kapsuła daleko bardziej przekracza rozmiary małej tuby; to duża skrzynia, w której może się zmieścić nawet do 800 kopert kwasoodpornych, z pamiątkami, dokumentami. - Każdy mieszkaniec Mławy może zdeponować własną kopertę, w której zostawi pamiątki, jakieś przesłanie następnym pokoleniom. Ludzie przynosili do nas nieraz bardzo osobiste listy, pamiątki, zbiory. Chcą, by one jakoś nie rozmyły się w czasie - powiedziała Magdalena Grzywacz. W tej skrzyni znalazło się miejsce na depozyty oficjalne, przygotowane m.in. przez urząd miasta, rozmaite instytucje, szkoły, stowarzyszenia, parafie, oraz depozyty prywatne, skierowane do przyszłych pokoleń mławskich rodzin, które zdecydowały się pozostawić tu jakiś swój osobisty ślad. Każda taka koperta została odpowiednio oznaczona, a jej właściciel/właściciele otrzymują certyfikat, upoważniający krewnych do odbioru pamiątki w przyszłości.

Swój depozyt złożyła też m.in. najstarsza parafia w Mławie, pod wezwaniem Stanisława BM, licząca blisko 600 lat. Znalazł się w nim m.in. ponad 20-stronnicowy opis stanu życia duszpasterskiego parafii, wydawnictwa, pisma duszpasterskie i książka, poświęcona zabytkowemu kościołowi Trójcy Świętej. - Jest tu pewien obraz życia naszej wspólnoty parafialnej. Są informacje np. jakie grupy duszpasterskie działają, jacy księża pracują obecnie w parafii, jaki procent mieszkańców uczęszcza na Msze św. - wymienia ks. Kamiński.

Taki „list z przeszłości” przygotowało też m.in. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. - To co umieszczamy w Mławskiej Skrzyni Czasu jest przeglądem naszych wydawnictw z okresu kilkudziesięciu lat działalności. Będą tam medale, różne wydawnictwa, kroniki, przewodnik. Dołączymy też opis od kogo jest ta koperta i charakterystykę naszej działalności- mówi Andrzej Grzymkowski, starszy kustosz Muzeum. I dodaje, że to, co zamieszcza się w takiej kapsule czasu ma przede wszystkim wartość kulturową i historyczną. - Otworzyć taką kapsułę, to tak jakby zajrzeć do starego archiwum - mówi pracownik mławskiego muzeum.

Mławska Skrzynia Czasu zostanie zakopana podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w północno- zachodnim narożniku Starego Rynku, po Mszy św. o godz. 10 w kościele Świętej Trójcy. Miejsce jej zakopania zostanie oznaczone metalową pokrywą, z opisem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am