Tu mogą spotkać się wszyscy

Środowiska uczelni wyższych północnego Mazowsza spotkały się w bazylice katedralnej, by uczestniczyć w liturgicznej inauguracji roku akademickiego. To duchowe rozpoczęcie pracy i nauki przypadło w XV Dniu Papieskim.

Niedzielnej Mszy św. inauguracyjnej z udziałem rektorów i członków senatu uczelni, a także władz miasta i powiatu przewodniczył bp Piotr Libera. Homilię wygłosił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Przypomniał na początku, że wspólna inauguracja roku akademickiego w płockiej katedrze odbyła się po raz pierwszy w 2000 r., a impulsem były Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa oraz wezwanie Jana Pawła II skierowane do świata akademickiego, by wspólnie sprawować ten jubileusz.

W kazaniu dawny rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku nawiązał do malowidła Władysława Drapiewskiego z prezbiterium katedralnego przedstawiającego małego Jezusa, który naucza w świątyni jerozolimskiej. - Znawcy polichromii katedralnej wiedzą, że wśród słuchaczy Jezusa można rozpoznać uczonych polskich okresu pozytywizmu: Tadeusza Korzona, Stanisława Tarnowskiego, Aleksandra Świętochowskiego, Władysława Smoleńskiego. Nie wszyscy z nich mieli prostą drogę wiary, inni wadzili się z Kościołem, ale przecież nikt ich nie usunął z prezbiterium, ani też oni nie chcieli stąd odejść - zauważył ks. prof. Mroczkowski, zaznaczając, że „tu mogą spotkać się wszyscy”.

- Wszyscy czujemy, że i Piastowie tu pochowani, i ci, którzy ich chowali, wiedzieli - jak to ujmuje dzisiejsza Ewangelia - że nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Dlatego wraz ze swymi prochami przekazali owe przykazania, które Jezus przypomina w dzisiejszej Ewangelii: nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij ojca swego i matkę. Oto fundament naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego, politycznego. Ośmielę się powiedzieć, że jest to fundament jeszcze ważniejszy niż mury kolejnych kościołów. Mury z kamienia i cegły budowano po to, aby "nie wyparował" duch Boży, aby ludziom dane było zrozumieć, aby nauczyli się liczyć dni swoje i zdobyli mądrość serca - mówił dalej ks. Ireneusz Mroczkowski.

Ks. profesor zaznaczył też, że w istocie nie ma sprzeczności między prawdziwą mądrością ludzką, i tą mądrością, która płynie z nauczania Jezusa. Życzył też wykładowcom i studentom, by „włączyli się w budowanie Jezusowej cywilizacji”, której korzeniem jest nie tylko zachowanie przykazań, ale miłość. - Jest nim miłość, ów rdzeń człowieczeństwa, od którego nie ma odstępstwa, jeśli chcemy budować cywilizację naprawdę humanistyczną, sięgającą do wszystkich korzeni europejskości, cywilizację, która ostoi się wobec wichrów, które nadciągają także nad nasz kontynent - mówił ks. Mroczkowski.

Oddzielne słowa skierował do studentów szczególnej płockiej uczelni - kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, przypominając, że do nich Jezus mówi słowa „sprzedaj wszystko, co masz, rozdaj ubogim, i chodź za mną”.

W inauguracji, przypadającej w XV Dzień Papieski, uczestniczyli także młodzi stypendyści "Dzieła Nowego Tysiąclecia", którzy zbierali dziś pieniądze do puszek na stypendia. Bp Piotr dziękował im za obecność, a także organizatorom i uczestnikom tego dnia. - Razem z wami chcę modlić się, by stypendyści "Dzieła Nowego Tysiąclecia" mogli się rozwijać także w naszej diecezji i realizować przesłanie-testament duchowy św. Jana Pawła II - powiedział bp Piotr.

Ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, przypomniał, że katedra płocka jest jednym z "kościołów papieskich" - tych, w których modlił się nasz papież. Przy jego pomniku, obok katedry zatrzymali się na krótką modlitwę uczestnicy tej uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am