Nowy numer 49/2020 Archiwum

Serce wybiera się w drogę

Szeroki jest szlak wiodący na Jasną Górę: dla pątników pieszych i duchowych.

- Na czym polega bycie ubogim? - zastanawiał się w jednym z rozważań Apelu Jasnogórskiego dla pielgrzymów duchowych w parafii św. Jana Pawła II ks. proboszcz Sławomir Stefański. - Pamiętajmy o słowach Pana Jezusa: "Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje". W tym wszystkim chodzi o to, aby nie przywiązywać się do dóbr i uwolnić swe serce, i by całym sercem kochać Pana Boga - mówił ks. Stefański.

- Starajmy się w sercu o miejsce dla Pana Boga. Troszcząc się o sprawy doczesne, stawajmy się ubogimi duchem, a będziemy wybrani, błogosławieni i szczęśliwi - mówił proboszcz.

Od 2013 r. w najmłodszej pułtuskiej parafii pw. św. Jana Pawła II, podczas trwania pielgrzymki pieszej na Jasną Górę, gromadzą się pielgrzymi duchowi na Apele Maryjne. Po wprowadzeniu zapowiadana jest intencja, w której będzie modliła się wspólnota. Polecane są wspólnoty parafialne, które tego dnia przeżywają nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz wspólnoty zakonne diecezji. Następnie odmawiana jest dziesiątka Różańca, a po niej rozważanie oparte na Modlitewniku Pielgrzyma Duchowego. Nabożeństwo kończy się Komunią św. i śpiewem Apelu Jasnogórskiego.

Atmosferze modlitwy sprzyja wykonana przez s. Lucynę, pasjonistkę, zakrystiankę w kościele szkolnym, okolicznościowa dekoracja w kształcie drogi prowadzącej do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, codziennie też zapalany jest lampion jako znak kolejnego dnia pielgrzymki. Nabożeństwu towarzyszą pieśni pielgrzymkowe.

Kto uczestniczy w wieczornej modlitwie? Są wśród uczestników w większości wieloletni pielgrzymi, którzy z różnych powodów nie mogą pielgrzymować pieszo, ale też nie brakuje takich, którzy nigdy w pielgrzymce pieszej nie brali udziału.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama