Nowy numer 48/2020 Archiwum

Po drodze z trzeźwością

Na 6-dniowym szlaku z Bieżunia do Niepokalanowa wielu wymodliło duchowe dary i trzeźwe życie.

W 1989 roku wyszła pierwsza grupa pielgrzymkowa - z Bieżunia. Przez pewien czas wędrowano również w promienistej pielgrzymce z Ciechanowa, Płocka i Sierpca. Założycielem i pomysłodawcą tego pieszego wędrowania był ks. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji płockiej.

– Jestem córką alkoholika. W moim domu często dochodziło do awantur i agresji. Mój tata był poranionym człowiekiem. Ja czułam się odrzucona przez niego i przez mamę. Nie chciałam siebie zaakceptować taką, jaką jestem. Szukałam substytutów miłości, a to doprowadziło mnie do depresji – opowiadała w ubiegłym roku w czasie wieczornego apelu pielgrzymów w Drobinie Ania ze Skarżyska-Kamiennej. – Gdy już doszłam do kresu wytrzymałości, zaczęłam mówić do Boga: "Jeśli jesteś, uratuj mnie, Panie Boże!". I wtedy przyszła do mnie sąsiadka, która zaprowadziła mnie do kościoła. Modlił się nade mną ksiądz. I choć nie wierzyłam, że może mnie kochać Bóg, to On mnie uwolnił po 10 latach od brania psychotropów, a po 7 latach – od hazardu. Bóg postawił na mojej drodze ludzi bezinteresownych, dla których jestem ważna. Popatrzcie i wy na swoje życie z miłością, bo tak właśnie patrzy na nas Bóg! – apelowała Ania.

Podobne świadectwa są głoszone każdego dnia na pielgrzymce. Dawniej towarzyszyły im również otwarte meetingi anonimowych alkoholików. – Czy wierzysz w to, że Jezus jest szczęśliwy, i że Swoim szczęściem chce ciebie obdarzyć? Poddaj się Bożej terapii, której poddało się tylu świętych. Niech Boża miłość leczy nasze zranienia. Pozwólmy działać Bogu w nas! – przypomina co roku na pielgrzymim szlaku o. Tomasz.

Od dwóch lat istnieje możliwość pielgrzymowania duchowego. W tej pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto od 6 do 11 lipca spełni następujące warunki: codzienny udział w Mszy św., codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia, dziesiątka Różańca o 21.00 w łączności z pielgrzymami zebranymi na modlitwie wieczornej i modlitwa pielgrzyma następującej treści: "Wszechmogący wieczny Boże, Ty niegdyś dla ludu wędrującego przez pustynię byłeś wodzem i drogą, otaczaj opieką tych wszystkich, którzy podjęli się trudu pieszej pielgrzymki, daj im szczęśliwie dojść do Tronu Niepokalanej Pani i dopomóż bezpiecznie powrócić do domów. Najlepszy nasz Ojcze, Ty przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym prowadzisz do siebie swój Kościół pielgrzymujący na ziemi, dozwól, abyśmy Ciebie szukali ponad wszystko i zawsze kroczyli w naszej ziemskiej pielgrzymce drogą Twoich przykazań. Panie nieba i ziemi, Ty nam dałeś Najświętszą Maryję Pannę jako wzór do naśladowania. Spraw, abyśmy w Nią wpatrzeni, postępowali drogą nowego życia. Amen".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama