Dziesiąty w diecezji

W Sierpcu odbył się pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem. Urnę złożono do nowego pomnika - grobu, poświęconego kilka dni temu podczas wizytacji biskupiej.

Grób-pomnik dzieci utraconych znajduje się na zabytkowym cmentarzu parafialnym, przy kaplicy. We wtorek odbył się pierwszy pogrzeb z udziałem rodziców po stracie i osób zaangażowanych w tworzenie tego miejsca. Mszę żałobną koncelebrowali ks. Andrzej Więckowski, dziekan sierpecki i inicjator budowy pomnika, ks. Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii, oraz ks. Łukasz Chruściel, duszpasterz rodzin z Płońska.

- Dziś do problemu poronienia i do rodziców po stracie w naszych miastach, parafiach i szpitalach naszej diecezji podchodzimy inaczej. Na przestrzeni czterech lat zmieniło się bardzo dużo. Wasz pomnik-grób jest już dziesiąty w naszej diecezji - zauważył w kazaniu ks. Łukasz. Przypomniał, że taki grób, poza miejscem pochówku, jest także symbolicznym miejsce modlitwy i katechezą.

- Powstaje jeszcze kwestia reakcji rodziny i przyjaciół; jak dalej przeżywać żałobę i przerwać milczenie na ten temat. Unikanie go lub bagatelizowanie jest najgorszym rozwiązaniem. Z doświadczenia duszpasterskiego wiem, że trzeba przede wszystkim znaleźć czas dla osieroconych rodziców, nie wolno także bać się trudnych pytań i swojej odpowiedzi: „nie wiem, ale chcę przy was być” – mówił ks. Chruściel.

- Dziękuję za waszą obecność. Teraz możecie być ewangelizatorami tej pięknej sprawy i w swoich rozmowach rodzinnych, w pracy, przekonywać, że każdemu dziecku należy się godny pochówek i on jest zapewnionych właśnie tutaj - mówił ks. Andrzej Więckowski, zwracając się szczególnie do rodziców, którzy stracili dzieci w wyniku poronienia. Ksiądz dziekan przypomniał też, że prace nad realizacją tego przedsięwzięcia trwały rok. Najpierw powstał komitet budowy grobu-pomnika, były spotkania z włodarzami miasta i gminy; zostało także podpisane porozumienie między dyrekcją powiatowego szpitala w Sierpcu, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i parafią farną. Ksiądz dziekan dziękował wszystkim za zaangażowanie w to ważne dzieło o wymiarze duszpasterskim, ale także społecznym. Pomnik został poświęcony 16 czerwca przez bp. Piotra Liberę. Pochówki w tym miejscu będą się odbywały 26 maja, czyli w Dniu Matki, i 15 października, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am