Tysiące wiernych powitały Panią Jasnogórską na pułtuskim rynku. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz.
Najbliższy rok należy do Maryi. Będzie wielką uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, bo w każdej parafii będą odprawione uroczyste Msze ku Jej czci, Apel Jasnogórski, procesje i śpiewy częstochowskie.
Tej ważnej chwili towarzyszy słowo bp. Piotra Libery, na specjalnym obrazku dołączonym do najnowszego "Gościa Niedzielnego".
"Jest z nami Maryja, Matka Pana! Radujmy się Jej obecnością w każdej wspólnocie parafialnej diecezji płockiej. Przy Najlepszej Matce przeżyjmy chwile osobistej modlitwy i zawierzenia. Niech Bóg przez Maryję pociąga nasze serca ku miłości, nadziei i pokojowi. O to się modlę i z serca Wam błogosławię" - napisał bp Libera.
Zabiły dzwony w całej diecezji, gdy w sobotę, 20 czerwca o 15.00 witano na pułtuskim rynku wędrujący po polskich diecezjach obraz Jasnogórski. Długa procesja ze sztandarami pułtuskich parafii, szkół i uczelni, 20 biskupów z kard. Kazimierzem Nyczem witali Matkę Bożą.
Od ołtarza szczególnym był widok, gdy procesja sztandarów i koncelebrujących biskupów szła do ołtarza, a obraz Matki Bożej został się dalej, szczelnie otoczony tłumem. W pewnej chwili, siostry zakonne przed obrazem sypały płatki kwiatów, a wszystko przy śpiewie: "Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Maryja, Częstochowska Panno Maryjo".
- Tak oto kładziemy u Twoich stóp - Pani Jasnogórska - całe to wielkie, choć niełatwe, dziedzictwo naszego Kościoła, a także dzień dzisiejszy i przyszłość naszej Ojczyzny. (...) Będziemy więc uczyć się tak kształtować nasze sumienia, aby dokonywały mądrych wyborów i pozostawały niepodległe, tworząc w ten sposób żywą tkankę naprawdę niepodległej Ojczyzny! Pod Twoim matczynym wzrokiem będziemy podczas rekolekcji i misji parafialnych otwierać się na wiarę poważną, wiarę broniącą wartości duchowych i moralnych. Będziemy uczyć się bardziej kochać i współtworzyć Kościół: Kościół miłosierdzia i przykazań; Kościół, zachowujący więź z prostym człowiekiem; Kościół, pomagający zakorzeniać się w historii, pisanej biografiami dobrych matek i statecznych ojców, oddanych kapłanów oraz wiernych zakonników i zakonnic, a przecież także uczciwych i szlachetnych polityków oraz samorządowców. Będziemy starać się, aby z Nawiedzenia wyrosły szlachetne dzieła pojednań w naszych rodzinach, dobre dzieła nowej ewangelizacji, a także dzieła miłosierdzia i solidarności, wyrażającej się w trosce o starszych i bezrobotnych, o samotnych i ubogich, o zagubionych i umierających! - mówił biskup płocki witając wizerunek Maryi.
Głos zabrali samorządowcy: burmistrz Pułtuska i starosta powiatu pułtuskiego. Do obrazu podeszła też wielodzietna rodzina państwa Krysiaków z Pułtuska: łącznie 10 osób., aby w imieniu wszystkich rodzin powitać Maryję.
Od początku uroczystości ikonie Jasnogórskiej, oprócz księgi Ewangelii, towarzyszył płonący kaganek wiary. I tak będzie w każdej parafii. Na zakończenie Mszy św. księża proboszczowie z delegacjami parafii otrzymali kaganek - diecezjalny znak nawiedzenia i zadanie, aby przy Maryi rozpalić w sobie i wokół siebie wiarę, nadzieję i miłość.
Pierwszą parafią, która nawiedził obraz Jasnogórski była parafia św. Mateusza w Pułtusku i bazylika kolegiacka.
ks. Włodzimierz Piętka
O czuwaniu przed Matką opowiadają mieszkańcy płockiej parafii św. Wojciecha.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.