Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej nagrodziło w tym roku ks. prał. dr. Andrzeja Maciejewskiego, proboszcza parafii św. Wojciecha i dziekana przasnyskiego.
Statuetka młynarza Przaśnika, legendarnego założyciela Przasnysza przyznawana jest corocznie za zasługi dla regionu w dziedzinie nauki, oświaty, sportu, gospodarki i działalności społecznej.
Jak można było usłyszeć w odczytanym przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej Piotra Kaszubowskiego uzasadnieniu przyznania nagrody "ks. Andrzej Maciejewski podejmuje liczne działania, które ubogacają przasnyską kulturę. Dzięki niemu w przasnyskiej farze odbyło się wiele wydarzeń, które miały duże znaczenie religijne, a także kulturalne". Były to m.in. liczne koncerty, spektakle, projekcje filmowe i spotkania z twórcami.
Dziękując za wyróżnienie ks. Andrzej Maciejewski, który pracuje w Przasnyszu od niespełna 3 lat, stwierdził, że to nagroda na wyrost. – To jest taki doping, abym nie zwalniał – przyznał laureat. Uznał, że statuetka Przaśnika to wyróżnienie dla parafii św. Wojciecha oraz wszystkich dobroczyńców, sponsorów, przyjaciół i sympatyków przasnyskiej fary dzięki którym możliwe jest podejmowanie wielu projektów i działań duszpasterskich i kulturalnych.
– Kiedy pan Piotr podpisywał list informujący o przyznaniu Przaśnika byłem na pielgrzymce do Ziemi Świętej – wyjaśnił kapłan. - A dzień wręczenia nagrody został wyznaczony na pierwszy piątek miesiąca. Myślę, że nie ma przypadków, są tylko znaki. Nie wiem co to oznacza, ale myślę, że po pewnym czasie Pan Bóg będzie nam to wszystko odsłaniał. Przaśnik to ktoś, kto miał do czynienia z chlebem. Jako teolog od razu pomyślałem o św. Cyprianie i o "Didache, czyli Nauce Dwunastu Apostołów" – mówił ks. Maciejewski. Przytoczył zaczerpnięte z Didache słowa, często wypowiadają kapłani jako dziękczynienie po Mszy św.: "Dziękuję Ci Ojcze, Tobie chwała na wieki. Jak ten łamany Chleb rozsiany był po górach, a zebrany stał się jedno, tak niech się zbierze Kościół Twój z krańców ziemi do królestwa Twego". Nawiązał też do nauczania św. Cypriana o symbolu ziarna i chleba.
Uroczystość wręczenia statuetki Przaśnika uświetnił krótki koncert pieśni w wykonaniu chóru parafii św. Wojciecha, pod kierunkiem organisty Rafała Witkowskiego. Na jej uczestników czekał też poczęstunek w postaci wspaniałego tortu.
Przaśnikowa gala miała tradycyjnie miejsce w przeddzień Letniego Festiwalu Muzycznego - Dni Przasnysza i Ziemi Przasnyskiej, zaplanowanego w formie pikniku rodzinnego. Wśród tegorocznych wykonawców znalazły się m.in. takie gwiazdy, jak: Wojciech Gąsowski i Bajm.
Wojciech Ostrowski