W rocznicę poświęcenia parafialnej świątyni w Wieczfni Kościelnej, odsłonięto tablicę poświęconą ks. proboszczowi Remigiuszowi Jankowskiemu i ówczesnym parafianom.
Parafia w Wieczfni powstała w połowie XIV wieku, chociaż pierwsza wzmianka o kościele w tej miejscowości pochodzi z 1448 r. Obydwa pierwsze kościoły były wystawione staraniem kolatorów i dziedziców wieczfińskich. Obydwa uległy zniszczeniu. O drugim z nich wiemy, że został spalony przez Szwedów. Trzeci kościół wybudowano wspólnymi siłami parafian i ówczesnych proboszczów Wojciecha Miecznikowskiego i Mikołaja Sakiewicza. Ten ostatni dokończył budowę w 1754 r. Czwarta świątynia mająca formę jednonawowego budynku powstała w połowie XIX wieku. Wybudował ją ks. Tomasz Krempski, a konsekrował w 1866 r. biskup Wincenty Popiel. Jednak stan tego kościoła pozostawiał wiele do życzenia, dlatego też ks. proboszcz Remigiusz Jankowski w 1898 r. rozpoczął budowę nowej, trójnawowej świątyni. Ukończona budowla miała styl późnoromański i została konsekrowana 3 maja 1905 r. przez biskupa Apolinarego Wnukowskiego.
Kilka lat wcześniej – w 1902 r. ks. Jankowski wybudował obszerną plebanię. Zniszczenia spowodowane ostatnią wojną usuwał ks. Franciszek Gajewski, sprawiając 16-głosowe organy i malując wnętrze świątyni. Dodajmy, że na szczególną uwagę zasługuje rzeźba znajdująca się w ołtarzu głównym. Przedstawia ona Ostatnią Wieczerzę.
Obecnie proboszczem parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, jest ks. Sławomir Krasiński.
Robert Bartosewicz