Nowy numer 24/2018 Archiwum

Majowe powstanie

W tym miesiącu chcemy pisać o miejscach, w których jest żywa tradycja nabożeństw do Matki Bożej. Czekamy na Wasze zdjęcia i choćby krótkie historie oraz świadectwa spod umajonych krzyży i figur.

Długa i udokumentowana jest historia tego nabożeństwa, które w całej diecezji płockiej zaprowadził bp Wincenty Teofil Popiel w 1864 roku. Ciekawe, że wprowadzaniu majowej modlitwy przy figurach towarzyszyły wydarzenia powstania styczniowego. Wielkie musiało być wyczucie trosk ludu i losów powstańczych u tego biskupa, skoro postanowił wyprowadzić modlitwę z kościołów pod przydrożne figury. A przecież to przydroże figury i krzyże były świadkami powstańczych potyczek i bitew, a potem stawiano je również na powstańczych grobach. Tam więc, gdzie często walczyli powstańcy, na mazowieckich rozdrożach dróg, między polami, na skrajach lasów, zaczęli gromadzić się czciciele Matki Bożej...

To było naprawdę... styczniowe i majowe powstanie.

Jak wyglądają dziś dziś nasze przydrożne figury i i kim są ci, którzy się przy nich spotykają?

Urzekają melodie litanii i maryjnych śpiewów, daje do myślenia widok starych, przemodlonych kartek książeczek do nabożeństwa. W wielu miejscach tradycja ta sięga niepamiętnych lat. Zachęcamy naszych Czytelników do przesyłania na nasz adres: plock@gosc.pl zdjęć z opisem (miejsce, nazwa parafii, ile osób zazwyczaj uczestniczy oraz kto jest autorem zdjęcia i opisu). W ten sposób chcemy pokazać, jak piękna i bogata, jak wciąż jest żywa tradycja nabożeństw majowych w diecezji płockiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma