Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył w katedrze Mszy Krzyżma oraz poświęcił olej chorych i katechumenów oraz konsekrował krzyżmo św.
”Jeśli ty zwalniasz, oni zatrzymują się, /jeśli ty słabniesz, oni upadają,
jeśli ty siadasz, oni się kładą, /jeśli ty wątpisz, oni popadają w rozpacz,
jeśli ty krytykujesz, oni demolują, /a jeśli się modlisz, wówczas oni staną się świętymi” - mówił w kazaniu bp Piotr Libera, przywołując myśl pewnego francuskiego księdza.
Tematyka kazania w wielkoczwartkowy poranek skupiła się wokół 940. rocznicy powstania diecezji płockiej. - Ale na powołanie do życia naszej diecezji nie można patrzeć tylko w perspektywie historycznej, prawnej i organizacyjnej. Stało się bowiem coś ważnego w dziedzinie ducha. (...) A oczywistym jest, że w tej misji decydujący był i jest udział kapłanów - mówił bp Libera w kazaniu.
- Ksiądz diecezji płockiej jest świadom dziedzictwa świętych i męczenników Kościoła na Mazowszu, jest człowiekiem zmagającym się swoim stylem życia, modlitwą i posługą o właściwe rozumienie miłosierdzia Bożego, otwartym i słuchającym ludzi młodych - wyliczał bp Libera.
- Pan Jezus mówi nam dzisiaj o miłosierdziu w Ewangelii: namaszczenie, które otrzymaliśmy podczas święceń, jest na pierwszym miejscu dla ubogich, więźniów, chorych, dla samotnych, smutnych, zrozpaczonych. Mamy zatem naszym świadectwem, naszym stylem sprawowania Najświętszych Tajemnic sprawiać, aby umęczony szarą codziennością, zapracowany bądź bezrobotny wierny, wychodzący z Mszy św., wychodził z niej z obliczem osoby, która otrzymała naprawdę dobrą wiadomość, dobrą nowinę. To zmaganie o miłosierdzie powinno być także zmaganiem o właściwe przeżywanie sakramentu pokuty i pojednania. Dbajcie - proszę raz jeszcze - bracia, o to, żeby penitenci mogli w ciszy i skupieniu do niego przystępować. Twórzcie, przynajmniej w miastach i większych miejscowościach, kaplice adoracji i sakramentu miłosierdzia - zwracał uwagę biskup płocki.
Mówił o zbliżającym się nawiedzeniu parafii diecezji przez obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. - Wkrótce dokonamy oficjalnego zaproszenia Dobrej Matki Polskiego Kościoła do nawiedzenia naszej diecezji. Ale zapraszajcie Ją również, ożywiając duchem tajemnicy nawiedzenia koła różańcowe i parafialne koła Caritas. Chodzi o to, żeby owocem nawiedzenia było to, że nikt w naszych parafiach nie będzie przeżywał bezradnie swojego nieszczęścia, że nikt nie będzie czuł się opuszczony w biedzie, która go dotknęła. Pamiętajcie także o tym, co napisała nam młodzież w ”Przesłaniu Synodu Młodych” w Niedzielę Palmową: ”Marzymy o Kościele, w którym każdy jest wysłuchany, nikomu nie odmówi się pomocy czy przynajmniej rozmowy; o Kościele, w którym będziemy traktowani - zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania - bardziej indywidualnie. Chcemy podejmować się wolontariatu, na przykład służąc pomocą naszym koleżankom i kolegom przeżywającym osobiste dramaty i załamania, organizując - poprzez szkolne koła Caritas - koła korepetytorskie dla dzieci i młodzieży z problemami w nauce, szerząc mądry, ekologiczny styl życia”. Trzymajmy młodych za słowo, ale także - ze swej strony - potraktujmy poważnie ten apel! - powiedział w kazaniu bp Piotr.
ks. Włodzimierz Piętka