W Płocku trwają diecezjalne Światowe Dni Młodzieży. W sobotę młodzież uczestniczyła także w grupach synodalnych, w których pod kierunkiem ekspertów, dzieliła się swoim doświadczeniem wiary i postulatami.
Na przykład w temacie mediów, padały propozycje, by młodzież budowała własny przekaz medialny o Kościele; by za pomocą współczesnych środków, komunikatorów pokazywała, że w nim czują się dobrze. – Wielu z nas wstydzi się, że chodzi do kościoła. Dlaczego? Nagrajcie to, co się tu dzieje, pokażcie innym, że jest fajnie, że warto – mówili przedstawiciele młodych uczestników Synodu. Problem często dyskutowany to kwestia sakramentu bierzmowania, nazywanego „sakramentem pożegnania z Kościołem”. W tej kwestii np. młodzież, zwracała uwagę, że gotowość zależy indywidualnie od danego kandydata, ale postulowała też przesunięcie tego sakramentu w czasie, nawet do 2 klasy szkoły średniej. By bierzmowanego zatrzymać w Kościele, młodzi uczestnicy Synodu proponowali, aby na końcowe spotkanie przygotowujące do sakramentu zapraszać osoby z małych wspólnot i ruchów, zachęcając do włączania się w nie. A jakie powinny być kazania według nich? - Nie powinno być za długie, przedłużane na siłę. Powinno być w nim widoczne zaangażowanie księdza. Powinno odnosić się do przeczytanego w trakcie liturgii Słowa Bożego i dotykać spraw człowieka, poruszać tematy, z którymi spotykamy się na co dzień – mówili reprezentanci zespołu, który dyskutował o życiu liturgicznym w parafii.
10 grup synodalnych dotyczyło zagadnień, takich jak: rodzina, gender i nowy feminizm, Nowa Ewangelizacja, Kościół a media, chrześcijaństwo jako kultura, Kościół ubogich, rekolekcje szkolne i bierzmowanie, parafia, liturgia w kościele i parafii, dialog z inaczej wierzącymi, wątpiącymi, niewierzącymi i powołanie. Każdy z uczestników otrzymał wcześniej materiały, zawierające wprowadzenia i pytania, związane z tematem. Wśród prowadzących rozmowę synodalną w zespołach byli m.in. ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, ks. prof. Henryk Seweryniak oraz ks. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Młodzież, pytana o Synod, przyznawała, że to dobry pomysł, by zaprosić ich do tej dyskusji. – Nasi prowadzący pozwolili nam wyrażać swoje opinie i słuchali nas. Nie było takiej sytuacji, że tylko oni na pytania. To młodzi przecież także tworzą Kościół, za chwilę będzie wymiana pokoleń i wszystko pójdzie do przodu – mówiły uczestniczki, które przyjechały z parafii Woźniki.
am