Nabożeństwo ulicami miasta zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Mikołaja.
Nabożeństwo poprzedziła Msza św. Procesja z krzyżem wiodła między kamienicami starego miasta, uliczkami nowych osiedli, tuż obok cmentarza, mijając gąbińskie szkoły, prowadziła Aleją Jana Pawła II, który niejako towarzyszył temu nabożeństwu, bowiem rozważania przypominały Jego nauczanie z 1991 roku, kiedy mówił o Dekalogu. W rozważaniach przywoływano słowa Jana Pawła II i wplatano je w refleksję nad współczesną rodziną, "by zdołała zachowywać ten kształt, ten wymiar, jaki jej nadał Bóg Stwórca i Odkupiciel przez pogłębienie kultury chrześcijańskiej w małżeństwie i rodzinie, przez chronienie życia oraz niesienie jej wszechstronnej pomocy" - przywołano słowa Jana Pawła II z homilii wygłoszonej w Płocku 7 czerwca 1991 roku.
Już przy pierwszej stacji modlono się słowami: "Dziękujemy Ci, Boże, za rodziny, które swoją codzienność budują na fundamencie Dekalogu. Dziękujemy za małżonków, którzy wierni powołaniu świadczą swoim życiem o świętości małżeństwa i rodziny. Idą przez życie pełni poświecenia wobec siebie, dzieci, bliźnich. Przepraszamy za grzechy rodzin, w których nie przestrzega się Twoich przykazań gdzie kłótnie, podziały, brak przebaczenia burzą ład życia. Udziel wszystkim skruchy za zło, które było powodem Twojego skazania na śmierć krzyżową".
Refleksja i śpiew pasyjnych pieśni wypełniał Drogę między stacjami, podczas których krzyż nieśli przedstawiciele różnych stanów – ojcowie, matki, władze miasta i gminy Gąbin, służba zdrowia, rolnicy, handlowcy i rzemieślnicy, dzieci, młodzież, nauczyciele, przedstawiciele grup i wspólnot parafialnych. Nad bezpieczeństwem czuwali gąbińscy policjanci i strażacy.
Beata Żabka