Nowy numer 28/2018 Archiwum

Drogi Wschód

Wiele nas łączy z polskimi Kresami i z Ukrainą, dlatego tamta wojna powinna nas boleć.

Już się przyzwyczailiśmy do codziennych informacji medialnych o coraz trudniejszej sytuacji na wschodzie Ukrainy, w Donbasie. Tam ludzie do siebie strzelają, gdzie indziej podejmowane są próby dyplomatycznych negocjacji. Tymczasem wojna trwa…

Ale choć u nas nie słychać jej odgłosów, to jednak przypominając sobie w tym jubileuszowym roku 940-lecia naszej diecezji jej historię odkrywamy, ile nas łączy ze Wschodem, z kresami: iluż biskupów z Płocka wędrowało do Mohylewa, do Żytomierza, do Łucka. Zwłaszcza to ostatnie miasto jest związane z postacią bp. Adolfa Piotra Szelążka. 9 lutego minęło 65 lat od jego śmierci. Był rektorem seminarium duchownego, a od 1918 do 1925 roku biskupem pomocniczym w Płocku, potem został biskupem łuckim. Dziś jest kandydatem na ołtarze.

Piszemy o nim, o jego losach na naszej stronie. Bo potrzeba mimo wszystko nadziei, by tak, jak w jego trudnym i naznaczonym krzyżem życiu, wypełniła się wola Boża, tak i dziś wypełniła się ona przez ustanie wojny, dialog i porozumienie, choćby po ludzku było to trudne i odległe.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma