W Przasnyszu i Ciechanowie uczczono pamięć bohaterów powstania styczniowego z 1863 roku.
O rocznicy wybuchu powstania styczniowego pamiętali członkowie przasnyskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.
Skromne uroczystości upamiętniające największy polski zryw niepodległościowy, zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, rozpoczęły się wieczorem 22 stycznia przy pomniku majora Stefana Cieleckiego ”Orlika”. Monument upamiętnia miejsce, gdzie 14 listopada 1863 r. ten dowódca powstańczego oddziału został rozstrzelany. Obecnie jego imię noszą znajdujące się w tej części miasta osiedle oraz jego główna ulica.
Postać majora Cieleckiego oraz innych walczących w okolicach Przasnysza powstańców przypomniał Piotr Kaszubowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Pod pomnikiem zapłonął znicz, a występujący w powstańczych mundurach rekonstruktorzy oddali salwę honorową z broni czarnoprochowej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny pod mauzoleum powstańców styczniowych, gdzie spoczywają mjr Cielecki i Palemon Nowicki, również dowódca powstańczego oddziału. Tam także zapłonął znicz i zabrzmiała honorowa salwa. Na zakończenie wszyscy udali się na grób o. Fortunata Jajki, karmelity trzewiczkowego, który za pomoc powstańcom był więziony przez władze carskie. Po zwolnieniu z więzienia przez 33 lata był kapelanem sióstr klarysek kapucynek w Przasnyszu. Jego postać przybliżył P. Kaszubowski.
W intencji bohaterskich uczestników powstańczego zrywu odmówiono krótką modlitwę. Przasnyscy rekonstruktorzy szczególne podziękowanie złożyli przedstawicielowi Grupy Historycznej "Dawny Garnizon Twierdza Modlin" Sławomirowi Jodełce, który - aby wziąć udział w uroczystości - nie zawahał się odbyć dosyć długiej podróży.
Również w Ciechanowie, w rocznicę wybuchu powstania styczniowego, na zaproszenie starosty Sławomira Morawskiego, kwiaty pod pomnikiem Tomasza Kolbego, jednego z najsławniejszych powstańczych dowódców na północnym Mazowszu, złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, ciechanowskich szkół i świata kultury.
Wojciech Ostrowski, Marek Szyperski