Nowy numer 17/2024 Archiwum

Medale, rocznik i poezja śpiewana

Po raz dziewiąty wręczono medale Stanisława Ostoi-Kotkowskiego za promocję Przasnysza.

Jak poinformował przewodniczący komisji konkursowej – Krzysztof Gadomski – działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej Kapituła Medalu miała tym razem wyjątkowo trudne zadanie. Zgłoszono wielu kandydatów, spośród których niełatwo było wyłonić ścisłe grono medalistów. Ostatecznie Kapituła zdecydowała, że laureatami Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego za rok 2014 zostali:

w kategorii Twórca Uznany - Hubert Rutkowski, w kategorii Debiut - Olga Przybysz i Ewa Weronika Nizielska, w kategorii Medal Honorowy - Lucjan Jankowski.

W dowód uznania za zasługi dla kultury przasnyskiej i promowanie Przasnysza Kapituła postanowiła także przyznać dyplomy uznania Annie Jelińskiej, Małgorzacie Bandurskiej i Tomaszowi Jakubowskiemu.

Hubert Rutkowski to wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych i krajowych konkursach pianista, założyciel i prezes Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył także mistrzowskie studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater Hamburgu, gdzie obecnie pracuje jako jeden z najmłodszych profesorów. Jest również dyrektorem artystycznym Towarzystwa Chopinowskiego w Hamburgu. W 2013 roku powołał do życia pierwszy Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hamburgu.

Olga Przybysz - uczennica liceum ogólnokształcącego w Makowie Mazowieckim, jest utalentowaną wokalistką, która zachwyca niezwykłą barwą i skalą głosu. Laureatka wielu konkursów. Niedawno zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży w Chorwacji ”Island of talent 2014”.

Ewa Weronika Nizielska, - uczennica przasnyskiego gimnazjum i ciechanowskiej filii Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie, jest uzdolnioną akordeonistką, laureatką wielu konkursów.

Lucjan Jankowski to najstarszy z tegorocznych laureatów i, co ciekawe debiutant. Urodził się w roku 1928 i jest zapewne jednym z najstarszych debiutantów literackich na Mazowszu, a być może też w Polsce. W tym roku ukazała się jego pierwsza książka ”Na pograniczu”, stanowiąca zbiór wspomnień i felietonów pisanych przez kilka lat do różnych czasopism.

Dzięki pracy, pasji i zaangażowaniu instruktorki tańca Małgorzaty Bandurskiej wśród mieszkańców Przasnysza udało się zaszczepić zamiłowanie do tańca. Od wielu lat pani Małgorzata zajmuje się oprawą taneczną imprez i uroczystości. Na swoim koncie posiada wiele osiągnięć, co znalazło odzwierciedlenie w sporej ilości zdobytych nagród.

Instruktor plastyki i twórca Pracowni Batiku ”Mamut” Tomasz Jakubowski dał się poznać jako propagator niezwykłej techniki plastycznej jaką jest batik. Pod jego kierunkiem powstało już kilkaset tego rodzaju prac, które zrealizowano m.in. w ramach takich projektów jak ”Muzycy w Batiku” oraz ”Ikony-Batik-Inspiracje”.

Poetka Anna Jelińska swoją teatralną pasją potrafiła zarazić liczne grono osób w różnym wieku. Razem z amatorskim zespołem wyreżyserowała i wystawiła kilka sztuk teatralnych. Aktywnie uczestniczy w literackim życiu miasta. Przewodniczy działalności Klubu Literackiego ”Przaśnik”.

Stanisław Ostoja-Kotkowski był światowej sławy artystą plastykiem, prekursorem sztuki laserowej i grafiki komputerowej. Medale jego imienia przyznawane są od 2006 roku.

Podczas uroczystości wręczenia medali w Miejskim Domu Kultury miała również miejsce prezentacja pierwszego tomu Rocznika Przasnyskiego. Jest to pierwszy wydany w Przasnyszu rocznik naukowo – artystyczny. Okazją do jego publikacji stał się projekt: Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014. Wśród tekstów, które znalazły się w Roczniku są artykuły poświęcone historii Kościoła autorstwa trzech kapłanów: ks. prof. Michała Grzybowskiego z Płocka, ks. dr. Janusza Cegłowskiego z Mławy i ks. prał. Marka Makowskiego ze Świętego Miejsca.

Spotkanie uświetnił piękny koncert poezji śpiewanej Anny i Adama Tkaczyków "Pozbierane po drodze". Obecni na uroczystości mieli też okazję posłuchać muzyki akordeonowej w wykonaniu laureatki, Ewy Weroniki Nizielskiej.

Uroczystości wręczenia Medali Stanisława Ostoi-Kotkowskiego była jedną z ostatnich imprez zrealizowanych w ramach dobiegającego końca projektu: Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy