Możecie być jedyną Ewangelią...

Jak ewangelizować współczesnego człowieka, by nie zszedł na bezdroża niewiary mówiono podczas kolejnych referatów, świadectw i dyskusji VII sympozjum Akcji Katolickiej diecezji płockiej.

 

Koncert Julii i Grzegorza Kopalów.   Koncert Julii i Grzegorza Kopalów.
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Goście tego spotkania zostali na koniec zaproszeni do wspólnej dyskusji, którą poprowadził ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Odpowiadając na pytanie, dotyczące Nowej Ewangelizacji, dr Iwona Zielonka, przypomniał m.in. o stałej konieczności autoewangelizacji – My musimy najpierw zmieniać siebie. W dokumencie z Aparecidy (Dokument Końcowy V Ogólnej Konferencji  Episkopatów Ameryki Łacińskiej  i Południowej - przyp. red.) jest taki passus poświęcony zarówno młodzieży, ale też ludziom, którzy są na marginesie Kościoła. Biskupi mówią o tym, że jest to „cierpiące oblicze Kościoła, które nas niepokoi”. Czyli mamy grupę ludzi, wierzących ale nie praktykujących, to jest ten nowy ateizm. Jest też grupa ludzi zupełnie poza Kościołem. Są osoby uzależnione. Jeśli myślimy o ewangelizacji, to nie idziemy pouczać, ale stajemy jako świadkowie. Chcemy wejść w egzystencjalną sytuację człowieka. Rekolekcje niekoniecznie muszą być w kościele. Można zrobić centrum ewangelizacyjnym środek miasta, albo wioski – mówiła dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji pw. św. Łukasza, w diecezji płockiej.

O aktualności nauczania bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego mówił ks. kan Marian Ofiara, proboszcz działdowskiej parafii, gdzie znajdują się ruiny hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, w którym zginęli płoccy biskupi męczennicy. Wspomniał podczas podsumowania dyskusji o dużej liczbie książek, poświęconych Męczennikom płockim, które rozeszły się wśród odwiedzających to miejsce pielgrzymów. Podkreślił, że w ten sposób nauczanie Błogosławionego dociera do coraz większej rzeczy ludzi.

- Tam gdzie nie ma Boga, tam nie ma przyszłości i współczesny człowiek schodzi na bezdroża – przestrzegał na koniec bp Piotr Libera.

Sympozjalnym wykładom w Opactwie pobenedyktyńskim towarzyszyły koncerty'; pierwszy w wykonaniu uczennicy szkoły katolickiej w Sikorzu. Na zakończenie zabrzmiała poezja religijna z muzyką, skomponowaną przez Julię i Grzegorza Kopalów, małżeństwo znanych artystów chrześcijańskich, którzy m.in. współtworzą Inicjatywę Poznańskich Muzyków "Bogu Jedynemu Chwała".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

am