- Nie ma już postrzegania aktywności wolontariackiej jako dobroczynnej służebności wobec drugiego człowieka. Tak było kiedyś - przekonywał Dariusz Pietrowski podczas sympozjum w Płocku.
- W Polsce najliczniejsi w wolontariacie są ludzie młodzi. Ogółem liczba zaangażowanych weń to 15 proc. naszego społeczeństwa - mówił D. Pietrowski, prezes Stowarzyszenia "Centrum Wolontariatu" w Warszawie.
Prelegent opowiadał także m.in. o powodach działania w wolontariacie. Wśród najczęstszych przyczyn do podejmowania dobroczynnych działań młodych osób wskazał przede wszystkim na ciekawość świata i poszukiwanie własnej tożsamości. Z kolei osoby w średnim wieku często angażują się w pomoc, bo jest to dla nich sposób na samorealizację oraz odreagowanie stresów zawodowych. Wolontariusze seniorzy działają głównie dlatego, że chcą podzielić się doświadczeniem i wiedzą, a także zaspokoić potrzebę kontaktu z ludźmi. - Dla starszych wolontariat to także okazja, żeby wypracować sobie trochę plusów, dobrych uczynków. Seniorzy traktują też wolontariat jak drogę do nieba. Młodzi tego tak nie widzą - zaznaczał D. Pietrowski.
Wskazał także na słabości wolontariatu. Przede wszystkim organizacje pomocowe nie dysponują atrakcyjną ofertą dla aktywnych obywateli. Przeważają prace społeczne mało interesujące i nie dające satysfakcji. - Nie mamy odwagi fundować wolontariuszom wyzwań. A młodzi ludzie z pasją chcą zmieniać świat, koordynować projekty, wyjeżdżać na misje humanitarne, kopać studnie w Afryce. Powinniśmy dawać im możliwość podjęcia prawdziwych wyzwań, aby mogli wykazywać się pomysłowością i kreatywnością - przekonywał.
Szef Stowarzyszenia "Centrum Wolontariatu" zaznaczał, że głównym kierunkiem i rozwojem wolontariatu przestaje być człowiek. - Nie ma postrzegania aktywności wolontariackiej jako dobroczynnej służebności wobec drugiego człowieka. Tak było kiedyś. Obecnie młodzi ludzie przychodzą do nas i chcą udzielać się jako wolontariusze m.in. w ekologii, kulturze. Bardziej od człowieka interesują ich zwierzęta, chcą pracować w zoo, w teatrach i muzeach - mówił D. Pietrowski.
Na koniec szef CW polecił wszystkim zainteresowanym działalnością dobroczynną portal internetowy www.mojwolontariat.pl. Znajdują się tam m.in. informacje o akcjach społecznych, organizowanych przez wolontariuszy.
ak