Z okazji Święta Niepodległości, w oficynie Muzeum Romantyzmu, można oglądać monumentalne dzieło polskiego malarstwa batalistycznego.
Obraz Wojciecha Kossaka jest depozytem Muzeum Narodowego w Krakowie. - Po raz drugi został wypożyczony z Krakowa. Bardzo się cieszymy, że jego odsłonięcie w Muzeum Romantyzmu uświetnia obchody Narodowego Święta Niepodległości - powiedział Roman Kochanowicz, dyrektor muzeum.
- Szczęśliwie się składa, że obraz Kossaka jest prezentowany w miejscu, w którym gen. Wincenty Krasiński chciał stworzyć mauzoleum szwoleżerów gwardii, poprzedników 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego – mówił w czasie odsłonięcia i prezentacji obrazu Stanisław Ledóchowski.
Panoramiczny obraz Wojciecha Kossaka przedstawia epizod rewii dwunastu pułków kawalerii, o niepełnych składach, na błoniach krakowskich, który miał miejsce 6 października 1933 roku, z okazji 250. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Uczestniczył w niej, widoczny na obrazie marszałek Józef Piłsudski. Marszałek przy okazji rewii chciał złożyć hołd prochom króla Jana II Sobieskiego.
Po lewej stronie obrazu, na trybunie honorowej, pomiędzy prezydentem Ignacym Mościckim a premierem Januszem Jędrzejewiczem, widoczny jest ówczesny biskup polowy Józef Gawlina. Wyraźnie można również rozpoznać inne postaci 20-lecia międzywojennego, np. Mieczysława Kaplickiego - ówczesnego prezydenta Krakowa czy Władysława Belina-Prażmowskiego - ówczesnego wojewodę lwowskiego.
Poniżej na oddzielnej trybunie znajduje się marszałek Piłsudski, w asyście adiunkta płk. Witolda Warthy w charakterystycznym mundurze strzelców podhalańskich. Po prawej stronie trybuny, na koniu prezentuje się gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer, inspektor armii i dowódca rewii. Artysta malarz utrwalił ten moment rewii, gdy przed trybuną honorową i przed marszałkiem prezentował się 8. Pułk Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego z pocztem sztandarowym, prowadzonym przez swojego dowódcę ppłk. Kazimierza Mastalerza. – To właśnie on był jedną z pierwszych ofiar napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Zginął w pierwszym dniu wojny, 1 września 1939 roku – wyjaśniał Stanisław Ledóchowski.
Obraz powstał w warszawskie pracowni artysty, w hotelu ”Bristol”, a następnie został przewieziony do Krakowa, zgodnie z intencją artysty. Na obrazie jest wyraźnie widoczna sygnatura: ”Miastu mojemu pracę tę poświęcam. Wojciech Kossak 1934”. Obraz – olej na płótnie ma wymiary 210x410 cm. i jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie
ks. Włodzimierz Piętka