Okruchy pamięci historycznej

Jadąc ul. Sierpecką mijamy cmentarz, położony na terenie parafii św. Aleksego w Płocku - Trzepowie.

Jeden z dawnych grobów na cmentarzu w Trzepowie   Jeden z dawnych grobów na cmentarzu w Trzepowie
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Jego powstanie datowane jest na 1924 rok, ale kryje on w sobie mogiły z okresu wojny polsko – bolszewickiej, oznaczone symbolem „miejsce pamięci narodowej”. Wprawdzie nie są wyszukane w swojej formie, ale pozostają przez lata świadkami historii mieszkańców tego terenu.

Przykuwa oko odnowiony pomnik – obelisk, ufundowany w 10 rocznicę wojny polsko - bolszewickiej. Przeczytamy na nim napis: „Polegli w obronie Ojczyzny odpierając z granic Polski nawałę bolszewicką w 1918-1920 r. Świtalski Franciszek i Stawicki Józef z Trzepowa”. Tuż obok znajduje się kopiec z płytą, poświęconą „Trzynastu bohaterom poległym w walkach o wolność Ojczyzny w 1920 r., a upamiętnionych przesz „młodzież strzelecką z Trzepowa”.

Przed tą mogiłą znajduje się już współczesna, marmurowa tablica, ufundowana przez dawnego mieszkańca Trzepowa. Dedykowana jest mieszkańcom ziemi płockiej zamordowanym w czasie okupacji niemieckiej i terroru sowieckiego oraz żołnierzom wyklętym. Tablica została umieszczona na starym cokole – pozostałości pomnika poświęconego bohaterom wojennym.

 

W sąsiedztwie tych mogił znajdziemy okazały, współczesny grobowiec, w którym m.in. pochowana jest Fragment grobowca - miejsca spoczynku Leokadii Bergerowej   Fragment grobowca - miejsca spoczynku Leokadii Bergerowej
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Leokadia Bergerowa (zm. w 1933 r.), założycielka i dyrektor Szkoły Rolniczej w Trzepowie, mającej na swoim pierwszym sztandarze wyszyte hasło: „Wiarą i Pracą”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am