Pytania o wolność

W Towarzystwie Naukowym Płockim rozmawiano o polskich obliczach odzyskanej 25 lat temu wolności.

Szkoła, sztuka, medycyna i Kościół – to cztery obszary życia i działalności, w których odzyskana wolność odcisnęła swoje piętno, dała nowe szanse, ale też stworzyła zagrożenia. Mówili o nich uczestnicy dyskusji panelowej ”Między wolnością a zniewoleniem. Polskie twarze wolności”. W dyskusji wzięli udział: mgr Katarzyna Góralska - Mazowiecki Wicekurator Oświaty, dr Liliana Tomaszewska – wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, mgr Marek Mokrowiecki - dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku oraz ks. prof. Ireneusz Mroczkowski – wykładowca w WSD w Płocku i na UKSW w Warszawie.

- Uwolniliśmy się od stereotypu ”wolności »od«”. Obecnie przechodzimy jako społeczeństwo ku wolności rozumianej jako odpowiedzialność. Jesteśmy jednak świadkami innego, negatywnego procesu: autonomizacji i atomizacji jednostki, gdy człowiek dąży wyłącznie do zaspokojenia swoich celów. Z drugiej strony obserwujemy rosnące obawy przed utratą wolności, związanej np. z utratą pracy czy podjęciem jakiejś ważnej życiowej decyzji – mówiła dr Tomaszewska.

- Szkoła jest środowiskiem szczególnie wrażliwym na zmiany. Z jednej strony widzimy poszerzające się możliwości i horyzonty poznawcze, które radykalnie się poszerzyły po 1989 roku. Są to również zmiany administracyjne i technologiczne. Ale z drugiej strony w procesie wychowawczym, nie dziś już ważnej triady: rodzina-Kościół-szkoła – mówiła Katarzyna Góralska, wicekurator oświaty. Podobnym spostrzeżeniem na temat braku scalającego elementu , którym w dyskursie o kulturze był Kościół, mówił Marek Mokrowiecki, dyrektor płockiego teatru.

- Dziś zagraża nam indywidualizm posunięty do skrajności, kryzys wartości i widmo anarchii  – mówili zgodnie uczestnicy dyskusji panelowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp